Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Pokaz odnalezionych gazet opozycyjnych z lat 80.

0
Podziel się:

Gazety z połowy lat 80. wydawane przez opozycję antykomunistyczną
zaprezentowano w czwartek w Muzeum Historii Szczecina. Gazety odnalazł podczas spaceru mieszkaniec
Szczecina na terenie wykorzystywanym dawniej przez wojsko.

Gazety z połowy lat 80. wydawane przez opozycję antykomunistyczną zaprezentowano w czwartek w Muzeum Historii Szczecina. Gazety odnalazł podczas spaceru mieszkaniec Szczecina na terenie wykorzystywanym dawniej przez wojsko.

Gazety odnalezione zostały w słoiku, znajdowały się w nim m.in.: "Solidarność Walcząca", "Wiadomości Bieżące", "CDN Głos Wolnego Robotnika", "Solidarność Zwycięży", "Gazeta Niecodzienna", "Lustro. Niezależne pismo młodych", "Kontakty" i "W 4 Oczy".

Prezentowane materiały odnalazł we wrześniu Aleksander Ostasz ze swoim synem podczas spaceru w okolicach Jeziora Głębokiego w Szczecinie. Tereny te wykorzystywane były przez pobliską jednostkę wojskową, do niedawna znajdował się tam niewielki poligon.

Ostasz powiedział, że w miejscu rozrytym przez dziki dostrzegli z synem denka od słoików. Po rozkopaniu znaleźli trzy słoiki pełne kartek papieru. Podczas wydobywania ich z ziemi jeden słoik pękł a wydobyte z niego kartki okazały się materiałami opozycyjnymi z lat 80. O swoim znalezisku Ostasz poinformował IPN i Muzeum Narodowe w Szczecinie.

Według dyrektora szczecińskiego Muzeum Narodowego, Lecha Karwowskiego, słoiki mógł zakopać w celu uchronienia ich żołnierz, który był sympatykiem lub należał do jednej z organizacji opozycyjnych.

Prezentacja znalezisk towarzyszyła podpisaniu aneksu do umowy o współdziałaniu przy tworzeniu ekspozycji dla powstającego Centrum Dialogu Przełomy między Muzeum Narodowym w Szczecinie a szczecińskim oddziałem IPN. To właśnie w centrum ma być w przyszłości pokazywana m.in. odnaleziona prasa opozycyjna.

Centrum Dialogu Przełomy będzie placówką obrazującą powojenną historię Szczecina. Ideą, która przyświeca jego powstaniu, jest budowa regionalnej tożsamości mieszkańców Pomorza Zachodniego. W centrum prezentowana będzie najnowsza, powojenna historia miasta. Szczególnie akcentowane będą momenty historycznie i społecznie przełomowe. Muzeum ma pokazać, że Szczecin był ważnym ośrodkiem w walce z totalitarnym systemem. Budowa centrum ma zakończyć się w 2014 r. (PAP)

res/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)