Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Polsko-niemiecki projekt "Pomosty Teatru - Pomosty Kultury"

0
Podziel się:

Jedenaście wydarzeń kulturalnych, w tym spektakle, wystawy, dyskusje,
prezentacje zaplanowali organizatorzy polsko-niemieckiego projektu "Pomosty Teatru - Pomosty
Kultury". Wydarzenie rozpocznie się 15 kwietnia i potrwa przez kolejne sześć dni.

Jedenaście wydarzeń kulturalnych, w tym spektakle, wystawy, dyskusje, prezentacje zaplanowali organizatorzy polsko-niemieckiego projektu "Pomosty Teatru - Pomosty Kultury". Wydarzenie rozpocznie się 15 kwietnia i potrwa przez kolejne sześć dni.

Projekt współorganizowany jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i szczeciński Teatr Lalek Pleciuga.

Jak powiedziała PAP Barbara Popiel z Pleciugi, szczecińskie teatry mają już długą tradycję współpracy z niemieckimi. Nasze sceny goszczą w przygranicznych miastach niemieckich, podobnie szczecinianie mieli już okazję oglądać przedstawienia niemieckie. Stałym elementem jest np. dzień berliński podczas festiwalu teatralnego Kontrapunkt w Szczecnie - przypomniała Popiel.

Chcielibyśmy, by taka współpraca była regularna. Czy przyjmie ona konkretną formę, jeszcze nie wiemy - podkreśliła.

"Pomosty Teatru - Pomosty Kultury" - to m.in. próba określenia wzajemnego oddziaływania teatru polskiego i niemieckiego i pokazania wzajemnych, często bardzo trudnych, relacji polsko-niemieckich - podkreślają organizatorzy.

Projekt otworzy wystawa "Ulotne wspomnienia", która została przygotowana przez należącą do Stowarzyszenia Schloss Broellin organizację artystyczną The Working Party. Odnosi się ona do powojennych doświadczeń na terenach polskiej i niemieckiej części Pomorza.

Ekspozycja to efekt rozmów z ludźmi, ich opowieści, które członkowie grupy "rozwijają" np. w instalacje, warsztaty i przedstawienia.

W ramach projektu pokazane zostaną spektakle, grane na co dzień na scenach teatrów z całej Polski, w tym "Kaligula" w reż. Anny Augustynowicz będący koprodukcją Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, a także "Amatorki" przygotowane przez Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

W Szczecinie zaprezentuje się też bydgoski Teatr Polski w kooperacji z niemieckim zespołem Landesbuehne Niedersachsen Nord z Wilhelmshaven, który przygotował "Truskawkową niedzielę".

18 kwietnia do projektu włączą się berlińskie teatry. Schaubuehne am Lehniner Platz zaprezentuje jeden ze swoich premierowych spektakli "Notizen aus der Kueche", natomiast Deutsches Theater Berlin pokaże "Sklaven". W berlińskim Muzeum Sztuki Współczesnej, które mieści się w jedynym zachowanym berlińskim dworcu z połowy XIX wieku, zostanie zaprezentowana wystawa poświęconą teatrowi i nauce.

"Pomosty Teatru - Pomosty Kultury" to również dwudniowy panel dyskusyjny "Portret aktora". Do udziału w nim zaproszono przedstawicieli polskiego i niemieckiego środowiska teatralnego.

W ramach imprezy przewidziano również występy performerów. (PAP)

epr/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)