Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczecin: Ponad 273 mln zł na modernizację torowisk i zajezdni

0
Podziel się

Ponad 273 mln zł przeznaczy Szczecin na modernizację torowisk tramwajowych
i zajezdni. W piątek podpisano pierwsze umowy rozpoczynające cykl inwestycji w rozwój sieci
tramwajowej w mieście.

bErHOWEl

Ponad 273 mln zł przeznaczy Szczecin na modernizację torowisk tramwajowych i zajezdni. W piątek podpisano pierwsze umowy rozpoczynające cykl inwestycji w rozwój sieci tramwajowej w mieście.

Łącznie do 2015 roku w ramach projektu "Budowa i przebudowa torowisk w Szczecinie" zmodernizowanych zostanie blisko 20 km torów. Przebudowana zostanie także zajezdnia tramwajowa w al. Wojska Polskiego.

Wartość projektu wynosi 273 mln zł (brutto), z czego dofinansowanie z funduszy unijnych 131 mln zł (netto).

bErHOWEn

Zajezdnię ma przebudować kosztem 135 mln zł firma ZUE S.A. z Krakowa. Modernizacja ma się odbywać w formule "zaprojektuj i wybuduj". Wykonawca prac najpierw zrobi projekt przebudowy, a następnie, po uzyskaniu pozwoleń, wykona kompleksową modernizację. Zajezdnia ma być gruntownie przebudowana i dostosowana do obsługi pojazdów niskopodłogowych.

Wykonawca, poza pracami budowlanymi, będzie musiał także wyposażyć obiekty zajezdni w specjalistyczny sprzęt do obsługi pojazdów. Rozbuduje też istniejące budynki, z których większość jest pod opieką konserwatora. W czasie remontu zajezdnia, która powstała w 1934 roku, ma funkcjonować normalnie.

Oprócz remontu zajezdni projekt zakłada również modernizację torowisk w al. Piastów, ul. Wawrzyniaka oraz rozjazdy na skrzyżowaniu al. Bohaterów Warszawy i Jagiellońskiej. Wyremontowane zostanie torowisko o łącznej długości 4,5 km.

Spółka Tramwaje Szczecińskie jest w trakcie rozstrzygania tego postępowania. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na przełomie października i listopada tego roku. Wykonawca na realizację zadania będzie miał 180 dni od podpisania umowy.

bErHOWEt

Przebudowane ma być też torowisko tramwajowe na odcinku od Mostu Długiego do pętli Basen Górniczy wraz z przebudową pętli - łącznie ponad 8 km. Procedura przetargowa tej inwestycji rozpocznie się jeszcze w tym roku. Podpisanie umowy z wykonawcą planowane jest na marzec 2014 roku. Czas realizacji zadania wyniesie 12 miesięcy.

W ubiegłym roku w ramach projektu przebudowano już tory przy Bramie Portowej.

Miasto realizuje też inne inwestycje w komunikację miejską. Budowany jest pierwszy etap Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, niebawem rozpocznie się przebudowa ul. Potulickiej i Narutowicza wraz z układem torowym.

Trwa dostawa do Szczecina niskopodłogowych tramwajów Swing. Do miasta do marca 2014 r. trafią 22 zakupione przez spółkę Tramwaje Szczecińskie pojazdy niskopodłogowe o łącznej wartości ponad 241 mln zł; blisko 116 mln zł ma pochodzić z Unii Europejskiej. (PAP)

bErHOWEu

epr/ je/ jra/

bErHOWEO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)