Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Prapremiera "The Fairy Queen" Henry'ego Purcella

0
Podziel się:

Polska prapremiera semi-opery Henry'ego Purcella "The Fairy Queen" odbędzie
się w czwartek w szczecińskiej Operze na Zamku. Barokowe dzieło, wyreżyserowane przez Michała
Znanieckiego, to swobodna adaptacja "Snu nocy letniej" Williama Szekspira.

Polska prapremiera semi-opery Henry'ego Purcella "The Fairy Queen" odbędzie się w czwartek w szczecińskiej Operze na Zamku. Barokowe dzieło, wyreżyserowane przez Michała Znanieckiego, to swobodna adaptacja "Snu nocy letniej" Williama Szekspira.

The Fairy Queen" utrzymana jest w angielskiej tradycji semi-oper, czyli utworów z mówionymi przez aktorów dialogami, w których dużą rolę odgrywają postaci nieziemskie. Jest jedyną znaną XVII-wieczną operową adaptacją dzieła Szekspira. Dzieło należy do gatunku zwanego masque, czyli formy teatru muzycznego będącego połączeniem pantomimy, tańca, śpiewu i dialogów mówionych, bez wyraźnego podziału na arie i recytatywy.

Jak powiedział PAP dyrektor szczecińskiej sceny, Warcisław Kunc, premiera "The Fairy Queen" jest ostatnią w starej siedzibie teatru, który prawdopodobnie we wrześniu br. przeniesie się do budynku po dawnym kinie Colloseum.

Jak podkreśla Kunc, najnowsza produkcja jest jedną z największych w historii tej sceny, jeśli chodzi o rozmach sceniczny - choreografię i scenografię.

Pytany, dlaczego opera Purcella nie była do tej pory wystawiana w Polsce, mówi, że obecnie, gdy barokowa muzyka staje się bardzo popularna, śpiew barokowy to specjalizacja. "Nie ma sensu wystawiać operowych dzieł bez tych specjalistów, a Szczecinowi udało się ich pozyskać" - zaznaczył.

Jak poinformował, do współpracy zaproszono warszawski zespół "La Tempesta", grający na oryginalnych barokowych instrumentach, oraz wykonawców, którzy studiują muzykę dawną np. w Londynie. "Mam nadzieję, że szczecińska inscenizacja zagości także na innych scenach w Polsce i nie tylko" - dodał dyrektor.

Pierwsze wystawienie semi-opery angielskiego kompozytora Henry'ego Purcella (1659-1695) i anonimowego librecisty miało miejsce w Londynie w 1692 roku. Twórcy "The Fairy Queen" ze "Snu nocy letniej" zaczerpnęli postaci Oberona i Tytanii, władcy elfów, indyjskiego chłopca, o prawo do którego spiera się para królewska.

W partyturze Purcella pojawiły się też postaci, których nie ma u Szekspira: Pijanego Poety, bogów, bogiń, duchów, nimf, pasterzy, chińskich tancerzy.

Szczecińskie przedstawienie rezygnuje z tekstu "Snu nocy letniej", ale dzieło Szekspira będzie w nim obecne dzięki postaciom, które wchodzą w interakcję z purcellowskim Pijanym Poetą. Na scenie pojawią się królowa elfów Tytania i jej mąż Oberon, dwie pary młodych kochanków - Helena i Demetriusz, Hermia i Lizander - a także rzemieślnicy, którzy przygotowują sztukę o Pyramie i Tyzbe. Kostiumy spektaklu nawiązują do stylistyki lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku, jak i czasów angielskiego renesansu i starożytnej Grecji.

Wśród solistów wystąpią m.in. Kamila Kułakowska i Tomasz Mazur, a także debiutujący na scenie Opery na Zamku: Barbara Tritt, Karol Bartosiński, Maciej Straburzyński. Scenografię przygotował Luigi Scoglio. (PAP)

epr/ hes/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)