Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Przyznano Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską

0
Podziel się:

Włodzimierz Nowak z "Gazety Wyborczej", Alicja Kulik z Polskiego Radia
Olsztyn oraz dziennikarze niemieckiej stacji ZDF Martin Schoene i Tobias Gohlis zostali laureatami
tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

Włodzimierz Nowak z "Gazety Wyborczej", Alicja Kulik z Polskiego Radia Olsztyn oraz dziennikarze niemieckiej stacji ZDF Martin Schoene i Tobias Gohlis zostali laureatami tegorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

Nagrody wręczono w czwartek na uroczystej gali w Teatrze Współczesnym w Szczecinie podczas trwających w tym mieście II Polsko-Niemieckich Dni Mediów. Honorowym gościem uroczystości był pierwszy premier III RP Tadeusz Mazowiecki.

Nagroda jest przyznawana w trzech kategoriach: prasa, radio i telewizja.

Jurorzy konkursu uznali, że rozmowa Włodzimierza Nowaka z Manfredem Schulzem, berlińskim kolekcjonerem, który na aukcji w Duesseldorfie sprzedał listy z Powstania Warszawskiego, zatytułowana "Z drugiej strony znaczka", a opublikowana w dodatku "GW" "Duży Format", była najlepsza w kategorii prasa.

Reportaż "Na początku było marzenie" autorstwa Alicji Kulik zwyciężył w kategorii twórczości radiowej. To historia rodziny, która wyjechała w 1989 r. z Polski i rozpoczęła nowe życie w Niemczech.

W kategorii programów telewizyjnych największe uznanie jury zdobył film dokumentalny Martina Schoene i Tobiasa Gohlisa "Crime time: Marek Krajewski - Tod in Breslau". To filmowy portret autora powieści kryminalnych, który w wierny sposób opisuje realia nie Wrocławia, a Breslau w latach 1910-45.

Zwycięzcy odbierali nagrody z rąk Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Władysława Husejki oraz Andrzeja Grajewskiego - współprzewodniczącego Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Ingrid Hamm - dyrektor zarządzającej Fundacją Roberta Boscha.

Polsko-Niemiecka Nagroda Dziennikarska przyznawana jest za najlepsze prace, które otwarcie i rzetelnie informują o kraju sąsiada i które zostały opublikowane - ukazały się drukiem, zostały wyemitowane bądź udostępnione w internecie - w roku poprzedzającym przyznanie nagrody. Wysokość nagrody w każdej kategorii wynosi 5 tys. euro. Niezależne jury wybiera najlepsze spośród zgłoszonych prac.

Nagroda przyznawana jest od 1997 r. W 2008 roku po raz pierwszy została wręczona podczas I Polsko-Niemieckich Dni Mediów w Poczdamie.

Jej fundatorami są trzy kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia - Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia, oraz trzy województwa: Dolnośląskie, Lubuskie i Zachodniopomorskie, jak również Fundacja Roberta Boscha i Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Do tegorocznego konkursu nadesłano 145 prac - 70 z Niemiec i 75 z Polski. Do nagrody nominowano 18 spośród nich.(PAP)

epr/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)