Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: PSL, LPR i Samoobrona będą współpracować na rzecz programu dla miasta

0
Podziel się:

Współpracę na rzecz miasta i stworzenie
wspólnego programu rozwoju dla Szczecina przed wyborami
samorządowymi zadeklarowali lokalni działacze LPR, PSL i
Samoobrony. Jak podkreślają, ma to być alternatywa wobec tego, co
do tej pory działo się w mieście i wobec sposobu rządzenia nim.

Współpracę na rzecz miasta i stworzenie wspólnego programu rozwoju dla Szczecina przed wyborami samorządowymi zadeklarowali lokalni działacze LPR, PSL i Samoobrony. Jak podkreślają, ma to być alternatywa wobec tego, co do tej pory działo się w mieście i wobec sposobu rządzenia nim.

"Mamy już dość muru niemocy i niekompetencji władz samorządowych" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej zorganizowanej w szczecińskiej siedzibie LPR poseł tej partii Rafał Wiechecki.

"Chcemy rzucić wyzwanie tzw. szczecińskim elitom, które doprowadziły do tego, ze obecnie miasto pogrążone jest w regresie, że tysiące ludzi z niego wyjeżdża, że rośnie bezrobocie" - dodał.

Inicjatorzy bloku na rzecz rozwoju Szczecina poinformowali, że zostanie powołany zespół roboczy złożony z ekspertów, który zajmie się wypracowaniem programu; może on być gotowy w końcu maja. Dopiero wtedy podpisane zostanie porozumienie między partiami.

Wiechecki dodał, że partie deklarujące chęć współpracy reprezentują siły patriotyczne, dla których najważniejszy cel to dobro lokalnej społeczności.

Przewodniczący szczecińskiej Samoobrony i poseł tej partii Mateusz Piskorski podkreślił, że Szczecin od kilkunastu lat ma pecha do władz samorządowych i prezydentów. Jego zdaniem miasto nie wykorzystało szansy, jaką dało w 1990 roku odtworzenie samorządów i obecnie "dryfuje między niekompetencją a chciejstwem".

Prezes zarządu miejskiego PSL Józef Kaliszewski powiedział, że ważne cele dla rozwoju Szczecina to m.in. budowa obwodnic oraz współpraca z ościennymi samorządami np. w kwestiach budowy oczyszczalni czy składowisk odpadów.

Inicjatorzy przyszłego porozumienia opowiadają się m.in. za zwiększeniem uprawnień samorządów osiedlowych i są przeciwni komercjalizacji czy prywatyzacji przedsiębiorstw komunalnych.

Strony deklarują, że ich inicjatywa jest otwarta na współpracę z organizacjami pozarządowymi. Możliwe jest też wystawienie wspólnego kandydata na prezydenta Szczecina, ale o tym zdecydują dopiero po opracowaniu wspólnego programu.

Obecna kadencja radnych to już trzecia, gdy większość w składzie Rady Miasta mają radni SLD; w drugiej SLD reprezentowało 20 radnych, w ubiegłej kadencji 22, a w obecnej 9 radnych. Prezydentem jest po raz drugi Marian Jurczyk (niezrzeszony) - poprzednio (w drugiej kadencji) został wybrany na stanowisko głosami radnych Sojuszu. (PAP)

mgm/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)