Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczecin: Ruszył dokumentART

0
Podziel się

22. Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART rozpoczął się we
wtorek po południu w Szczecinie. W części konkursowej festiwalu znalazło się blisko 50 polskich i
zagranicznych filmów dokumentalnych.

bEpExsDF

22. Europejski Festiwal Filmów Dokumentalnych dokumentART rozpoczął się we wtorek po południu w Szczecinie. W części konkursowej festiwalu znalazło się blisko 50 polskich i zagranicznych filmów dokumentalnych.

DokumentART od kilku lat ma charakter międzynarodowy, wspólnie organizują go polskie stowarzyszenie OFFicyna i niemieckie Latucht Film & Medien. Festiwal odbywa się równolegle w Polsce i w Niemczech.

Najważniejszą częścią festiwalu jest konkurs główny poświęcony filmom dokumentalnym. Jak informują organizatorzy, konkurs obejmuje filmy pokazujące i komentujące współczesną rzeczywistość. Twórcami filmów są autorzy pochodzący z Europy, ale dokumenty bywają także kręcone poza kontynentem.

bEpExsDH

Filmy zakwalifikowane do konkursu wybrał polsko-niemiecki zespół. W tym roku spośród ponad 400 zgłoszeń wyselekcjonowano prawie 50 produkcji. Filmy zrealizowano w 2012 i 2013 r.; pochodzą z 21 krajów, licznie reprezentowane są tytuły pochodzące z Polski i Niemiec. Autorzy filmów poruszają m.in. takie zagadnienia, jak konsumpcyjny styl życia społeczeństw, konflikt na Bliskim Wschodzie czy rasizm. Na najlepsze filmy festiwalu czeka łącznie jedenaście nagród, w tym dwie główne; jedna przyznawana przez stronę niemiecką, druga - przez polską.

Festiwal to również okazja do dyskusji o transgraniczności, ale nie tylko polsko-niemieckiej. W tym roku w bloku poświęconym temu zagadnieniu widzowie będą mogli zobaczyć film Jana Gogoli "Hranice po nasimu", który powstał na Śląsku Cieszyńskim, gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji.

Podczas festiwalu odbędzie się także retrospektywa filmów Macieja Drygasa i przegląd dzieł Martina Scorsese. Tegoroczny dokumentART potrwa do 22 października br. (PAP)

res/ mrt/

bEpExsEi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)