Notowania

wiadomości
09.03.2012 16:23

Szczecin: Spotkania ze Skandynawią na Nordic Cross Point

Spotkania ze skandynawskim biznesem, edukacją i kulturą odbędą się w przyszłym tygodniu w Szczecinie w ramach Nordic Cross Point. W piątek przedstawiono program wydarzenia, którego celem jest m.in. popularyzacja Skandynawii w Szczecinie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Spotkania ze skandynawskim biznesem, edukacją i kulturą odbędą się w przyszłym tygodniu w Szczecinie w ramach Nordic Cross Point. W piątek przedstawiono program wydarzenia, którego celem jest m.in. popularyzacja Skandynawii w Szczecinie. *

Dwudniowe spotkania Nordic Cross Point zaczną się 16 marca. Celem spotkań, oprócz popularyzacji Skandynawii, jest promocja szeroko rozumianej współpracy polsko-skandynawskiej. Zdaniem organizatorów, Szczecin jest miejscem, które może odegrać kluczową rolę w zacieśnianiu relacji Polski z krajami nordyckimi.

"Chcemy, aby dzięki tym spotkaniom Szczecin stał się miastem pierwszego wyboru w Polsce dla Skandynawów. To przez nasze miasto przebiega tranzytowy korytarz północ-południe, który jest najkrótszą drogą z Europy Północnej na południe - do Triestu łączącego stary kontynent z Bliskim Wschodem. W 2013 roku razem z duńskimi miastami będziemy organizować Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn" - powiedział Andrzej Smoliński ze szczecińskiego magistratu.

"Związki Szczecina ze Skandynawią wyprzedzają historię Polski" - zaznaczyła Izabela Staniszewska z Polskiej Fundacji Sportu i Kultury. "Na przełomie VIII i IX w. wytwarzano tutaj ceramikę, która trafiała następnie do Skandynawii. Szwedzi i Duńczycy władali Szczecinem. To tutaj doszło do podpisania pokoju kończącego I wojnę północną w XVI w. Łączyły nas ścisłe więzi handlowe" - przypomniała Staniszewska.

Program tegorocznej edycji Nordic Cross Point jest podzielony na dwie części. W piątek w ramach pierwszej części goście będą rozmawiali o edukacji i turystyce. Odbędzie się również konferencja biznesowa, na której przedstawiciele miasta, Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej oraz skandynawskich firm będą rozmawiać m.in. o walorach i priorytetach rozwoju Szczecina oraz planach poprawienia jego atrakcyjności inwestycyjnej.

Drugi dzień spotkań będzie stał pod znakiem podróży, kultury i designu. Akcent zostanie położony na Arktykę. Naukowcy i polarnicy opowiedzą o polskich doświadczeniach związanych z eksploracją Svalbardu i Grenlandii. Organizatorzy przygotowali prezentację poświęconą wędrówkom w ojczyźnie rdzennych mieszkańców Półwyspu Skandynawskiego - Saamów. Będzie można zapoznać się również z mało znanym w Polsce archipelagiem Wysp Owczych i jego mieszkańcami - Farerami którzy są jednym z najmniejszych europejskich narodów.

Zaplanowano także wystawę o szwedzkiej autorce literatury dziecięcej, Astrid Lindgren, i Tomasie Transtroemerze, laureacie literackiego Nobla w 2011 r. Pokazane zostaną również skandynawskie filmy, a dla najmłodszych przewidziano spotkanie z Muminkami.

Wieczorami odbędą się koncerty, w piątek wystąpi szczeciński duet MacKazana w ramach Nordic Jazz Session, na sobotę zaplanowano wykonanie koncertu Missa Rotna duńskiego kompozytora Benta Pedera Holbecha. Także w sobotę w Teatrze Kana odbędzie się występ krakowskiego duetu Karpaty Magiczne.

Organizatorami Nordic Cross Point są: Polska Fundacja Sportu i Kultury oraz Magazyn Skandynawski "Zew Północy", współorganizatorem jest Miasto Szczecin. Patronat honorowy objęli: Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza a także cztery skandynawskie ambasady: Szwecji, Danii, Norwegii i Finlandii oraz konsulaty: Danii, Norwegii, Szwecji i Islandii. (PAP)

res/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz