Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Węgry trzynastym krajem korpusu NATO

0
Podziel się:

Od poniedziałku Węgry jako trzynasty kraj dołączyły do Wielonarodowego
Korpusu Północno-Wschodniego. Ceremonia podpisania noty akcesyjnej i uroczystego podniesienia flagi
węgierskiej odbyła się w szczecińskich koszarach Korpusu.

Od poniedziałku Węgry jako trzynasty kraj dołączyły do Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. Ceremonia podpisania noty akcesyjnej i uroczystego podniesienia flagi węgierskiej odbyła się w szczecińskich koszarach Korpusu.

Stronę węgierską reprezentował generał brygady Erno Peter Siposs z węgierskiego Sztabu Generalnego.

"Jestem dumny, że jesteście tu dziś z nami. Wspaniały rezultat wszystkich wysiłków formalnych jest teraz widoczny dla całego świata: flaga Węgier powiewająca pomiędzy flagami krajów członkowskich Korpusu w ramach silnej i potężnej struktury NATO" - powiedział podczas uroczystości dowódca Korpusu generał dywizji Bogusław Samol.

"Reprezentowanie mojego kraju i narodu Węgierskiego w Korpusie napełnia mnie dumą. W obecnych czasach współpraca międzynarodowa jest kluczowym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo naszych krajów" - podkreślił generał Siposs.

Będąc częścią Struktury Wojskowej NATO, Korpus zaangażowany był w misje w Afganistanie w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (International Security Assistance Force - ISAF) dwukrotnie - w roku 2007 i 2010. Kolejna misja zaplanowana jest na drugą połowę 2014 roku;

Największym wyzwaniem dla Korpusu na rok 2013 było ćwiczenie Crystal Eagle 2013, którego celem było przygotowanie jednostek wyznaczonych przez kraje członkowskie Korpusu do wyjazdu do Afganistanu w 2014 r.

Od czerwca przyszłego roku korpus przejmie wraz z Amerykanami odpowiedzialność za kierowanie misją jako dowództwo operacyjne.

W 2014 roku dowodzone przez NATO międzynarodowe siły wsparcia bezpieczeństwa ISAF mają opuścić Afganistan, a odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa przejmie afgańskie wojsko.

Korpus utworzyły w 1999 r. trzy państwa - Dania, Niemcy i Polska.

Przyłączały się do niego kolejno: Estonia, Litwa i Łotwa (2004), Słowacja, Czechy (2005), Stany Zjednoczone (2006), Rumunia (2008), Słowenia (2009) oraz Chorwacja (2012).

Jako część struktury wojskowej NATO Korpus wykorzystywany może być w ramach obrony kolektywnej krajów NATO, operacjach reagowania kryzysowego, wspierania pokoju i usuwania skutków klęsk żywiołowych. Kwatera Główna Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego mieści się w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii. (PAP)

epr/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)