Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Wiec przed bramą stoczni

0
Podziel się:

Wznowienia produkcji statków w Stoczni Szczecińskiej i reaktywacji spółki
Porta Holding domagało się ok. 80 uczestników wiecu, który się odbył we wtorek przed bramą stoczni.

Wznowienia produkcji statków w Stoczni Szczecińskiej i reaktywacji spółki Porta Holding domagało się ok. 80 uczestników wiecu, który się odbył we wtorek przed bramą stoczni.

Wiec zorganizowało Szczecińskie Stowarzyszenie Obrony Stoczni i Przemysłu Okrętowego w Polsce, które zrzesza ok. 1600 udziałowców spółki Porta Holding.

Porta Holding upadła w 2002 r., a na jej majątku powstała Stocznia Szczecińska Nowa.

Były zarząd Porty Holding złożył dwa lata temu w sądzie rejonowym w Szczecinie podanie o dopuszczenie do zawarcia układu z wierzycielami i wstrzymanie likwidacji przez syndyka majątku masy upadłości. Zdaniem władz holdingu, wznowienie produkcji w stoczni byłoby możliwe dzięki pieniądzom z konta syndyka, na którym znajduje się ok. 500 mln zł.

Były prezes Porty Holding S.A. Krzysztof Piotrowski poinformował, że sąd odrzucił - już po raz kolejny - podanie o wszczęcie postępowania układowego ze względów formalnych. Władze Porty odwołały się znowu od decyzji.

Piotrowski mówił na wiecu, że przy przychylności władz nadal istnieje możliwość wznowienia produkcji statków przez zrewitalizowaną Portę Holding.

Mówił również o tym, że zgłosił się poważny amerykański inwestor zainteresowany budową statków w stoczni w oparciu o Porta Holding, ale zarządzająca majątkiem firmy "Silesia" z niewiadomych przyczyn nie była tym zainteresowana.

Wojciech Bańkowski - prezes Towarzystwa Finansowego "Silesia", które jesienią ubr. wylicytowało najważniejsze nieruchomości wchodzące w skład SSN, poinformował PAP, że rozmawiano z tym inwestorem. Ten jednak, jak powiedział, "nie był w stanie sprecyzować pomysłu biznesowego na zagospodarowanie SSN. Nie złożył też żadnej oferty, nie sformułował też nigdy intencji budowania statków przy kooperacji z Portą Holding".

Prezes dodał, że spotkanie zakończyło się ustaleniem, że po analizie inwestor przedstawi konkretną propozycję w późniejszym terminie - czego do tej pory nie uczynił. W ubiegłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że inwestor nie jest zainteresowany i temat uważa za zamknięty - stwierdził Bańkowski.

Dodał, że "Silesia" koncentruje się głównie na aktywizacji gospodarczej terenów po SSN. "Przez okres zaledwie 3 miesięcy sfinalizowaliśmy umowy dzierżaw z inwestorami, którzy zdecydowali się zainwestować i stworzyć miejsca pracy w oparciu o umowy dzierżawy majątku, gwarantując sobie prawo pierwszeństwa zakupu terenów w przyszłości" - podkreślił Bańkowski.

6 listopada 2008 r. Komisja Europejska uznała, że udzielona stoczniom w Gdyni i Szczecinie przez polski rząd pomoc publiczna jest nielegalna. Zgodnie z planem uzgodnionym z KE, podzielony na części majątek stoczni został wystawiony na sprzedaż, a pracownicy zwolnieni.

TF Silesia z siedzibą w Katowicach specjalizuje się w rewitalizacji gospodarczej i zagospodarowywaniu obszarów poprzemysłowych. Towarzystwo powstało w grudniu 2000 r., jego udziałowcami zostali: Skarb Państwa i Agencja Rozwoju Przemysłu. Obecnie podstawą działalności spółki są specjalistyczne działania naprawcze i doradztwo na rzecz poprawy stanu zakładów w trudnej sytuacji. Towarzystwo ma m.in. wspomagać politykę gospodarczą państwa, angażując pieniądze w restrukturyzacje na zasadach komercyjnych. (PAP)

szt/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)