Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Zarzuty dla uczestników nielegalnego turnieju pokera

0
Podziel się:

#
dochodzi komunikat Polskiej Federacji Pokera Sportowego
#

# dochodzi komunikat Polskiej Federacji Pokera Sportowego #

19.10. Szczecin (PAP) - Kilkanaście osób usłyszało zarzut udziału w nielegalnym turnieju pokera w Szczecinie. Zidentyfikowano także mężczyznę, który przyznał się do jego zorganizowania. To była gra na pieniądze, nie koleżeńska rozgrywka - uważa szef Służby Celnej Jacek Kapica.

W nielegalnym turnieju pokera, zorganizowanym we wtorek wieczorem w klubie Ceremonia w Szczecinie, uczestniczyło ponad sto osób. Turniej o godz. 22 przerwało kilkudziesięciu policjantów i funkcjonariuszy Zachodniopomorskiej Służby Celnej. Zabezpieczyli materiały do gry w pokera, karty, nakładki, żetony i regulamin turnieju.

Według rzeczniczki Izby Celnej w Szczecinie Moniki Woźniak-Lewandowskiej, zgromadzone dowody w sumie pozwolą na postawienie zarzutu uczestniczenia w nielegalnym turnieju pokera 90 osobom. Grozi za to kara pieniężna. Mężczyźnie, który przyznał się do organizacji turnieju, grozi grzywna i kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Jak zaznaczyła Woźniak-Lewandowska, zgodnie z ustawą o grach hazardowych z 19 listopada 2009 r., wszelkie gry, w których wygrana materialna lub pieniężna zależy od przypadku, powinny być organizowane tylko w kasynach. Gdy odbywają się w innym miejscu są nielegalne - dodała.

Uczestnicząca w turnieju pani Agnieszka powiedziała PAP, że turniej pokerowy zorganizowany był z okazji 50. urodzin jednego z graczy. "Nie graliśmy na pieniądze, tylko na tzw. punkty rankingowe. Miały one być później zliczone, by wyłonić zwycięzcę" - wyjaśniła.

Tymczasem szef Służby Celnej Jacek Kapica poinformował w środę, że osoby zapisujące się do udziału w turnieju wpłacały wpisowe, a wygraną miały być pieniądze. Zdaniem wiceministra nie ma wątpliwości, że nie była to grupa koleżeńska, która się zebrała, żeby pograć w karty dla przyjemności. "Mieliśmy do czynienia z organizacją nielegalnego turnieju gry w pokera na pieniądze" - zapewnił szef Służby Celnej.

Kapica wyjaśnił, że organizacja gry w pokera może się odbywać tylko w ramach turnieju i tylko w kasynie. Dodał, że w przypadku nielegalnego turnieju pokerowego w Szczecinie izba celna uzyskała informacje o jego organizacji. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa urządzania i uczestnictwa w nielegalnej grze hazardowej przeprowadzono kontrolę.

Dodał, że resort finansów zastanawia się, jak zalegalizować pokera sportowego, aby gra ta była zgodna z ustawą o grach hazardowych. "Będziemy się nad tym pochylali (...). To temat, który rozważamy przy następnej nowelizacji ustawy o grach hazardowych, jak stworzyć możliwości legalnego uczestnictwa w grze w pokera sportowego" - powiedział.

W środę wieczorem przeciwko akcji w Szczecinie zaprotestowała Polska Federacja Pokera Sportowego. "Wydarzenie to spowodowane jest obowiązującymi w Polsce przepisami, zgodnie z którymi turnieje pokerowe powinny być organizowane wyłącznie w kasynach, w towarzystwie stołów do ruletki i automatów do gier. Federacja sprzeciwia się takiemu stanowi prawnemu i stoi na stanowisku, że poker jako gry towarzyska, przeznaczona dla osób pełnoletnich, umożliwiająca uczestnikom rywalizację sportową powinien być wyprowadzony z kasyn i dopuszczony w specjalnych Klubach Pokera" - czytamy w przesłanym PAP mailu, pod którym podpisał się prezes Federacji Paweł Abramczuk.

Dodał, że Federacja ma gotowe propozycje legislacyjne i wnosi o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad nowelizacją obowiązującej ustawy. (PAP)

res/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)