Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Zatrzymana za wystawienie na aukcję falsyfikatu obrazu

0
Podziel się:

Do 2 lat więzienia grozi 47-letniej szczeciniance, która na internetowej
aukcji usiłowała sprzedać falsyfikat obrazu Alfreda Wierusza-Kowalskiego, jako oryginał -
poinformowała w poniedziałek zachodniopomorska policja. Kobietę zatrzymano, obraz zabezpieczono.

Do 2 lat więzienia grozi 47-letniej szczeciniance, która na internetowej aukcji usiłowała sprzedać falsyfikat obrazu Alfreda Wierusza-Kowalskiego, jako oryginał - poinformowała w poniedziałek zachodniopomorska policja. Kobietę zatrzymano, obraz zabezpieczono.

Biegli, którzy oceniali płótno przedstawiające dwóch mężczyzn jadących saniami ciągnionymi przez konia, nie mieli wątpliwości, że nie jest to autentyczna praca Wierusza-Kowalskiego.

Wskazywał na to m.in. na to mające najwyżej kilka lat podobrazie, czyli płótno, na które naniesiono farbę, oraz blejtram, czyli drewniana rama z naciągniętym płótnem. W wątpliwość poddano również autentyczność sygnatury malarza.

Kobieta podczas przesłuchania przyznała, iż wiedziała, że jest to falsyfikat, ponieważ jednak chciała uzyskać jak najlepsza cenę, wystawiła go na aukcji, jako oryginał.

Sprzedaż falsyfikatów, jako zabytkowych dzieł sztuki, jest ścigany z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub do 2 lat więzienia.

Alfred Wierusz-Kowalski (1849 - 1915) był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej. Znaczące miejsce w jego dorobku zajmowały zimowe sceny rodzajowe z jeźdźcami, myśliwymi, końmi i wilkami.

Prace Wierusza-Kowalskiego cieszyły się ogromną popularnością wśród współczesnych mu kolekcjonerów. Z tego powodu artysta zatrudniał w swojej pracowni młodych malarzy, którzy wykonywali kopie najbardziej poszukiwanych dzieł.

Za obrazy Wierusza-Kowalskiego można dostać obecnie od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. W 2008 r. "Awangardę myśliwską" powstałą ok. roku z 1880 sprzedano za 1,3 mln zł. (PAP)

sibi/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)