Notowania

wiadomości
05.09.2011 17:25

Szczecin: Zimna wojna na fotografii

Ponad 300 zdjęć z okresu zimnej wojny można oglądać od poniedziałku w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Organizatorem wystawy "Zimna wojna. Historia podzielonego świata" jest szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Ponad 300 zdjęć z okresu zimnej wojny można oglądać od poniedziałku w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Organizatorem wystawy "Zimna wojna. Historia podzielonego świata" jest szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak powiedział PAP autor wystawy, dr Jacek Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, ekspozycja ukazuje, jak mocny wpływ na rzeczywistość miała rozpoczęta zaraz po II wojnie światowej zimna wojna. Na wystawie są zarówno dobrze znane zdjęcia, które stały się ikonami, jak i zdjęcia mało znane lub w ogóle nieznane.

Na wystawie, na kilkudziesięciu panelach umieszczono fotografie, mapy, dokumenty i krótkie informacje dotyczące wydarzeń lat 1945-1990 na różnych kontynentach. Na zdjęciach można oglądać m.in. Józefa Stalina, Winstona Churchilla, enerdowskiego żołnierza przeskakującego budowany mur berliński.

Ekspozycja prezentuje też m.in. fotografie z konferencji w Jałcie w 1945 r., na której przypieczętowano podział Europy po II wojnie światowej na strefy wpływów ZSRS i mocarstw zachodnich; są fotografie z wojen w Wietnamie i Korei oraz innych zbrojnych konfliktów; protestów na Węgrzech i w Polsce 1956 r., inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 r.

Nie zabrakło historii dotyczącej Solidarności i stanu wojennego w Polsce, uwzględniono też upadek muru berlińskiego i odzyskiwanie suwerenności przez państwa bloku sowieckiego.

Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w 20. rocznicę zjednoczenia Niemiec w IPN w Warszawie w październiku ub.r. Pokazywana była również w Rydze. Jest największą wystawą fotografii zorganizowaną przez IPN. Trwają prace nad przygotowaniem wersji anglojęzycznej ekspozycji, ma być ona gotowa w przyszłym roku - powiedział Sasanka. Poinformował też, że IPN szykuje wydawnictwo, w którym znajdą się prezentowane na wystawie fotografie.

Wystawa potrwa do 27 września. (PAP)

res/ epr/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz