Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczecińska PO wybierze kandydata na prezydenta miasta w prawyborach

0
Podziel się:

Działacze szczecińskiej PO zdecydowali w niedzielę, że kandydata partii na
prezydenta Szczecina wyłonią w prawyborach. To pierwsze miejsce w kraju, w którym lokalna Platforma
zdecydowała się na prawybory związane ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Działacze szczecińskiej PO zdecydowali w niedzielę, że kandydata partii na prezydenta Szczecina wyłonią w prawyborach. To pierwsze miejsce w kraju, w którym lokalna Platforma zdecydowała się na prawybory związane ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi.

Za prawyborami opowiedziała się zdecydowana większość uczestników zjazdu powiatowego szczecińskiej PO. Jeszcze nie wiadomo, kiedy odbędą się prawybory i w jaki sposób będą zgłaszani kandydaci ponieważ nie są jeszcze gotowe procedury.

Przewodniczący szczecińskiej PO Sławomir Nitras powiedział, że o prawyborach rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem, który "przyjął tę ideę z dużą radością".

"Premier poprosił, byśmy zdecydowali czy chcemy prawyborów, ale nie głosowali nad przyjęciem regulaminu ich przeprowadzania, ponieważ chce aby PO przyjęła regulamin wzorcowy dla członków partii w całym kraju" - powiedział Nitras. Decyzja o tym, jak mają wyglądać prawybory ma zapaść na zjeździe krajowym partii.

W sobotę ogłoszono wynik prezydenckich prawyborów PO, które wygrał marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Tusk zapowiedział w sobotę, że również przed jesiennymi wyborami samorządowymi "w niektórych miejscach" zostaną zorganizowane prawybory.

Nitras powiedział, że jest gorącym zwolennikiem prawyborów w partii. "Dla żadnego członka PO nie powinno być ujmą starać się i prosić o głosy innych członków partii" - powiedział.

Podkreślał, że doświadczenie z prawyborów kandydata PO na prezydenta kraju wykazało, że forma taka sprawdziła się. "Zyskali na tym kandydaci, media a zwłaszcza wyborcy, którzy mogli dobrze poznać sylwetki i programy starających się o poparcie polityków" - uważa Nitras.

Dodał, że jest za tym, aby kandydaci dostali z partii budżet na kampanię oraz aby wzięli udział w debacie w lokalnych mediach.

Ideę prawyborów w regionach poparł również szef klubu PO i sekretarz generalny partii Grzegorz Schetyna, który był gościem szczecińskiego zjazdu. "To dobry pomysł. Cieszę się, że w dobrym stylu wracamy do idei, która pojawiła się już na początku istnienia partii" - powiedział Schetyna. Podkreślił, że prawybory pokazują, że PO nie jest partią władzy tylko taką, która słucha zdania swoich członków.

Na zjeździe wybierano również przewodniczącego powiatowych struktur Platformy. Został nim po raz kolejny Sławomir Nitras, który zdecydowaną większością głosów pokonał swojego kontrkandydata, obecnego prezydenta Szczecina Piotra Krzystka.(PAP)

szt/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)