Notowania

wiadomości
20.11.2013 12:54

Szczurek oceniał finanse państwa, teraz będzie za nie odpowiadał

Znany z komentarzy ekonomicznych Mateusz Szczurek - zdaniem premiera jeden z najzdolniejszych polskich ekonomistów - będzie ministrem finansów. Do priorytetów przyszły szef MF zaliczył zapewnienie gospodarce skoku rozwojowego i dbałość o finanse publiczne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Znany z komentarzy ekonomicznych Mateusz Szczurek - zdaniem premiera jeden z najzdolniejszych polskich ekonomistów - będzie ministrem finansów. Do priorytetów przyszły szef MF zaliczył zapewnienie gospodarce skoku rozwojowego i dbałość o finanse publiczne.

Szczurek, od lat związany z bankiem ING, wielokrotnie oceniał polskie finanse i gospodarkę. Teraz sam za nie będzie odpowiadał.

"Cieszę się, że jeden z najzdolniejszych, niektórzy twierdzą, że najzdolniejszy polski ekonomista, specjalista od makroekonomii, ale też od liczenia pieniędzy, podejmuje się trudnej misji" - powiedział Tusk podczas konferencji, na której przedstawił skład zrekonstruowanego rządu.

Dodał, że jego "wskazanie i intuicja" były identyczne z oceną ustępującego ministra finansów, wicepremiera Jacka Rostowskiego. "Cieszę się, ponieważ co do strategii makroekonomicznej mamy pogląd właściwie identyczny - ustępujący minister finansów, wchodzący na ten urząd i ja - co gwarantuje potrzebną ciągłość" - mówił Tusk.

Dodał, że Szczurek gwarantuje też "nową energię" potrzebną w Ministerstwie Finansów.

Mateusz Szczurek powiedział, że jego celem jest zapewnienie skoku rozwojowego polskiej gospodarce. "Z jednej strony nie hamowanie go, a z drugiej zapewnienie tego - może to być mniej popularne - aby ten skok nie okazał się krótkotrwały, nie okazał się skokiem w przepaść" - podkreślił Szczurek. Zaznaczył, że chodzi o dbałość o stan finansów publicznych.

Jak mówił, zbilansowana polityka fiskalna to podstawa, której wielu krajom w Europie brakuje. "Mogą to potwierdzić rzesze bezrobotnych w wielu krajach Europy Zachodniej" - powiedział.

Według Szczurka konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom warunków, aby swój potencjał innowacyjny i swoją energię kierowali na prawdziwe innowacje, a nie na przykład na omijanie podatków. "To jest zadanie długotrwałe, to jest ciągła praca, której również musimy się podjąć" - zaznaczył. Dodał, że tematem jego doktoratu były kryzysy finansowe i płynność międzynarodowa. "Mam nadzieję, że zastosowania do niego nie będzie" - żartował.

Szczurek, jeden z najbardziej znanych komentatorów ekonomicznych, jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się na University of Sussex w 2005 r., a tematem jego pracy były kryzysy i płynność międzynarodowa. W 1998 r. i 2007 r. odbył kursy ekonometrii International Center for Money and Banking Studies w Genewie i Londynie.

W latach 1994-1997 brał udział we wspólnym programie i uzyskał tytuł Bachelor of Arts Uniwersytetu Warszawskiego i Columbia University in the City of New York, School of International and Public Affairs. W 1997 uzyskał tytuł Master of Arts z ekonomii międzynarodowej University of Sussex.

Przez wiele lat związany z bankiem ING. W latach 1997-2011 Szczurek był ekonomistą ING Barings oraz głównym ekonomistą ING Banku Śląskiego. W marcu 2011 r. został głównym ekonomistą ING na Europę Środkową i Wschodnią.

Wykłada ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, University of Sussex i Goethe Business School we Frankfurcie. Był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich. Jest członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich. (PAP)

mmu/ pad/ woj/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz