Notowania

grypa
30.04.2009 12:45

Szczygło chce kryzysowego spotkania. Chodzi o grypę

Szef BBN zaapelował w tej sprawie do premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

W związku z ryzykiem epidemii świńskiej grypy szef BBNAleksander Szczygłozwrócił się do premieraDonalda Tuskaz propozycją zwołania posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - poinformował rzecznik BBN Jarosław Rybak.

Szef prezydenckiego BBN poprosił premiera _ o ocenę sytuacji pod kątem koordynacji działań związanych z przygotowaniem na ewentualne zagrożenie epidemiczne w kraju _. Według BBN, za zwołaniem posiedzenia zespołu przemawiają przypadki zakażenia wirusem typu A/H1N1 ludzi, w tym mieszkańców państw Unii Europejskiej.

_ Aleksander Szczygło w pełni zdaje sobie sprawę z tego, że zaktualizowany w 2008 r. Polski Plan Pandemiczny zakłada, iż premier zwołuje posiedzenie zespołu dopiero po ogłoszeniu przez WHO 6 fazy pandemii (obecnie ogłoszona jest faza 5). Jednak w ocenie szefa BBN Zespół powinien zostać zwołany wcześniej _ - dodał Rybak. Szef BBN jest wyznaczonym przez prezydentaLecha Kaczyńskiegoczłonkiem RZZK.

Minister Kopacz zapewniła w czwartek, że Polska jest w pełnej gotowości na wypadek pandemii.Resort zdrowia sprawdził rezerwy leków przeciwwirusowych, masek, kombinezonów jednorazowych i biologicznych oraz środków odkażających.

Na czwartek po południu ministerstwo zdrowia zaplanowało posiedzenie komitetu pandemicznego, który ma omówić dotychczasowe działania polskich służb oraz decyzje, jakie mogą zostać podjęte w najbliższym czasie. Także w czwartek zostanie przeprowadzona wizytacja w laboratorium Państwowego Zakładu Higieny.

W związku z ogłoszeniem przez Światową Organizację Zdrowia piątego stopnia zagrożenia pandemią, wszystkie stacje sanitarno- epidemiologiczne są w stanie najwyższej gotowości. Według głównego inspektora sanitarnego w Polsce nie ma obecnie chorych z podejrzeniem świńskiej grypy.

Czytaj w Money.pl
*Piąty stopień zagrożenia pandemią * Unijni ministrowie zdrowia spotykają się w Luksemburgu w sprawie świńskiej grypy. Czytaj w Money.pl
Tagi: grypa, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz