Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczygło: gen. Buk najlepszym kandydatem na dowódcę Wojsk Lądowych

0
Podziel się:

Generał Tadeusz Buk, dowódca I Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza
Kościuszki, jest najlepszym kandydatem na stanowisko dowódcy Wojsk Lądowych - ocenił w niedzielę
szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło.

bEUmVNmJ

Generał Tadeusz Buk, dowódca I Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki, jest najlepszym kandydatem na stanowisko dowódcy Wojsk Lądowych - ocenił w niedzielę szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło.

Szczygło zastrzegł jednak, że decyzja w sprawie następcy gen. Waldemara Skrzypczaka, który podał się dymisji w wyniku swoich krytycznych wypowiedzi m.in. na temat zakupu wyposażenia dla polskich żołnierzy w Afganistanie, należy do prezydenta, a kontrasygnatę pod nominacją musi złożyć premier.

"Ja uważam, że najlepszym kandydatem jest generał Tadeusz Buk, dowódca I Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki" - powiedział szef BBN w programie "Siódmy dzień tygodnia" w radiu Zet.

bEUmVNmL

W połowie sierpnia, podczas uroczystości powitania w Polsce ciała oficera poległego w Afganistanie, gen. Skrzypczak zarzucił biurokracji w MON, że utrudnia zakupy sprzętu, którego najbardziej potrzebują żołnierze. W wypowiedzi dla prasy generał dodał, że można było uniknąć śmierci w bitwie z talibami, gdyby żołnierze dysponowali lepszym sprzętem.

W reakcji na wypowiedzi generała, minister obrony Bogdan Klich uznał, że zakwestionował on w ten sposób zasadę cywilnej kontroli nad armią. Także prezydent Lech Kaczyński ocenił, że dowódca Wojsk Lądowych przekroczył dopuszczalne granice. Generał, który zapewniał, że nie podważa cywilnej kontroli nad wojskiem, podał się jednak do dymisji.

Premier Donald Tusk zapowiedział kilka dni temu, że bez zbędnej zwłoki złoży kontrasygnatę pod nominacją dla nowego dowódcy Wojsk Lądowych, jeśli kandydat na to stanowisko zostanie uzgodniony przez szefa MON i prezydenta. (PAP)

ura/

bEUmVNnm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)