Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczygło: o Nangar Khel wiedziałem tego samego dnia

0
Podziel się:

Były szef MON Aleksander Szczygło zeznał w
środę, że o tym, iż w rejonie afgańskiej wioski Nangar Khel 16
sierpnia 2007 r. z rąk polskich żołnierzy zginęli cywile,
dowiedział się jeszcze tego samego dnia.

bESTSpWt

Były szef MON Aleksander Szczygło zeznał w środę, że o tym, iż w rejonie afgańskiej wioski Nangar Khel 16 sierpnia 2007 r. z rąk polskich żołnierzy zginęli cywile, dowiedział się jeszcze tego samego dnia.

Jak wyjaśnił, gdy był ministrem obrony, codziennie otrzymywał informację o sytuacji na misjach. "W przekazie podano, że w okolicach bazy Wazi Khwa doszło do incydentu, w wyniku którego zginęli cywile" - podał.

"Taka też informacja pojawiła się kilka dni później na stronie MON, głównie w oparciu o komunikat ISAF" - wskazał Szczygło.

bESTSpWv

Wojsko informowało początkowo, że transporter najechał na ładunek wybuchowy domowej roboty, a polscy żołnierze zostali ostrzelani. Podawano, że żołnierze odpowiedzieli ogniem ścigając zamachowców, w wyniku czego doszło do ofiar wśród ludności cywilnej. Podkreślano, że w efekcie akcji dwóch napastników zostało zatrzymanych.

Przedstawiciele wojska zapowiadali wtedy, że szczegóły sprawy zostaną podane po zakończeniu śledztwa, a wstępne ustalenia przekazano opinii publicznej, aby uniknąć zarzutu, że armia ukrywa zajście.

"Dochodzenie do ustalenia przebiegu zdarzenia to pewien proces" - podkreślał w środę Szczygło. "Jeśli ktoś mówi, że 23 sierpnia, czyli wtedy kiedy pokazał się komunikat MON-owski na naszej stronie dotyczący zdarzenia, wiedział, jaki był jego przebieg, to mogę mu powiedzieć: +pogratulować umiejętności przewidywania przyszłości+" - ocenił Szczygło w rozmowie z dziennikarzami po rozprawie. (PAP)

ktl/ bno/ gma/

bESTSpWW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)