Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szczyt nato
20.11.2010 10:28

Szczyt NATO przyjmie plan dla Afganistanu

Sojusz zdecyduje o tempie przekazania odpowiedzialności za kraj Afgańczykom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Lizbonie rozpoczął się w sobotę drugi dzień szczytu NATO, który przyjmie plan stopniowego przekazywania Afgańczykom odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju. Przywódcy Sojuszu będą też rozmawiać z prezydentem Rosji o współpracy ws. obrony antyrakietowej.

Pierwszego dnia szczytu przywódcy 28 krajów NATO przyjęli w piątek nową koncepcję strategiczną Sojuszu na najbliższe 10 lat.

_ -To historyczny moment. Strategia potwierdza, że będziemy bronić jeden drugiego i to nigdy się nie zmieni _ - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.

Strategia zapowiada rozwój natowskiej obrony przeciwrakietowej, podkreślając współpracę z Rosją.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t97406.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;ma;nowa;strategie;i;bedzie;budowac;tarcze,213,0,713941.html) NATO ma nową strategię i będzie budować tarczę

Dziś, w pierwszej sesji poświęconej Afganistanowi, wezmą udział przywódcy niemal 50 krajów uczestniczących w dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF). Niemal 10 lat od rozpoczęcia amerykańskiej operacji w Afganistanie mają przyjąć harmonogram stopniowego przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju Afgańczykom.

Afganistan głównym tematem rozmów premier Australii w Lizbonie (Ten News, ang.):

Ten okres rozpocznie się na początku 2011 i ma zakończyć do końca 2014 roku, kiedy - zgodnie z wolą prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja - afgańskie siły bezpieczeństwa mają przejąć odpowiedzialność we wszystkich 34 prowincjach.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t99662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ngo;do;sojuszu;nie;wychodzcie;za;wczesnie;z;afganistanu,154,0,713370.html) NGO do Sojuszu: Nie wychodźcie za wcześnie z Afganistanu

Także dziś odbędzie się Rada NATO-Rosja z udziałem prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. Zdaniem Rasmussena, będzie to _ świeży start w relacjach NATO z Rosją _.

- _ Naszą wizją jest strategiczne partnerstwo między NATO a Rosją. Wzmocnione stosunki poprawią środowisko bezpieczeństwa w całej przestrzeni euroatlantyckiej. To szczególnie ważne dla wschodnich członków NATO _ - powiedział sekretarz generalny.

Nie oczekuje się, że Miedwiediew już na szczycie odpowie na zaproszenie do współpracy ws. obrony przeciwrakietowej. W projekcie deklaracji jest mowa o _ wspólnej analizie _, jak taka współpraca natowsko-rosyjska miałaby wyglądać.

Czytaj w Money.pl

Tagi: szczyt nato, nato, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz