Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt ONZ Rio +20 w sprawie zrównoważonego rozwoju

0
Podziel się:

- Jesteśmy na drodze do osiągnięcia historycznego porozumienia. Świat nas obserwuje - stwierdził szef ONZ.

Szczyt ONZ Rio +20 w sprawie zrównoważonego rozwoju
(FlashStef/CC/Flickr)

Celem * *szczyty ONZ Rio +20 * *jest stymulowanie dalszych rozwiązań w celu ocalenia Ziemi i poprawy warunków życia jej najbiedniejszych mieszkańców.

W trzydniowym szczycie ONZ dotyczącym zrównoważonego rozwoju bierze udział 191 członków ONZ. Podczas uroczystości otwarcia pokazano trzyminutowy film zatytułowany _ Stan planety, witamy w antropocenie _, który ukazuje szkody wyrządzane przez ludzi podczas tej epoki, zapoczątkowanej przez rewolucję przemysłową.

Do przywódców zwróciła się 17-letnia uczennica z Nowej Zelandii Brittany Trifold, która mówiła o _ złości z powodu stanu, w jakim znajduje się Ziemia _. - _ Jesteście tu, aby uratować godność, czy aby uratować nas? _ - pytała.

Zdaniem sekretarza generalnego ONZ od szczytu w Rio w 1992 roku _ postęp był bardzo powolny _. Teraz _ mamy drugą szansę _ - dodał Ban Ki Mun. Przed 20 laty w Rio uzgodniono, że rozwój zrównoważony powinien łączyć rozwój gospodarczy, społeczny oraz poszanowanie środowiska.

Ban Ki Mun wyraził zadowolenie z tego, że we wtorek po długich negocjacjach udało się uzgodnić tekst końcowy konferencji Rio +20. Porozumienie w środę zostanie przedstawione szefom państw i rządów.

-_ Jesteśmy na drodze do osiągnięcia historycznego porozumienia. Świat nas obserwuje, by sprawdzić, czy słowa zamienią się w czyny _ - powiedział. - _ Nadszedł czas, by myśleć globalnie i długoterminowo, bo upływający czas nie jest po naszej stronie _ - dodał szef ONZ.

50-stronicowy dokument uzgodniony we wtorek proponuje wzmocnienie Programu Narodów Zjednoczonych na rzecz Ochrony Środowiska (UNEP), w celu zwiększenia jego wydajności, i zdefiniowanie w ciągu trzech lat celów zrównoważonego rozwoju (SDG), podobnych do Milenijnych Celów Rozwoju, które wygasają w 2015 roku.

Niemiecki dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ nazwał tekst _ słabym kompromisem _, który _ nikomu nie służy _. Na konferencji prasowej Ban Ki Mun przyznał, że oczekiwał bardziej ambitnych rezultatów poprzedzającej szczyt konferencji Rio +20. Dodał, że negocjacje były _ bardzo długie i trudne _. _ Było wiele ambitnych propozycji, ale kraje mają ograniczenia i określone interesy _ - powiedział.

Szef ONZ podkreślił jednak, że dokument zawiera wiele jasnych strategii działania, np. konkretnych projektów na rzecz walki z ubóstwem i ochrony zasobów naturalnych.

Podczas negocjacji główny spór toczył się między UE a tzw. grupą G-77, czyli ponad 130 rozwijającymi się państwami plus Chiny. UE była zdania, że proponowane w dokumencie cele są za mało ambitne i zawierają za mało rozwiązań, które promuje sama Unia. UE chciałaby też realizacji SDG jak najmniejszym kosztem i w jak najprostszy sposób.

Z kolei G-77 stoi na stanowisku, że należy zbudować odpowiednie instytucje, a sam proces realizacji celów uzgadniać i zatwierdzać w odpowiedniej procedurze, czyli m.in. w trakcie negocjacji na szczeblu międzyrządowym.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie dogadali się, bo dla UE to za mało ambitne Każdy kraj ma dbać o realizację porozumień na tyle, na ile może sobie pozwolić w związku ze stopniem rozwoju, czy zamożności.
Nowa grupa koordynacyjna. Czy to pomoże Syrii? Nad sytuacją w Syrii ciągle głowi się społeczność międzynarodowa. Oto nowy pomysł Hillary Clinton i unijnych urzędników.
Nie mogą się dogadać. Mają czas do dzisiaj _ Dochodzimy do końca negocjacji. Droga do osiągnięcia dobrego porozumienia jest otwarta. _
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)