Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE-Rosja: Moskwa gotowa dać minimum 10 mld USD na euroland

0
Podziel się:

Moskwa jest gotowa przeznaczyć na ratowanie strefy euro minimum 10 mld
dolarów, ale tylko via MFW - powiedział w Brukseli na marginesie szczytu UE-Rosja doradca
prezydenta Rosji Arkadij Dworkowicz. Za dyskryminujące Rosję ocenił unijne przepisy energetyczne.

Moskwa jest gotowa przeznaczyć na ratowanie strefy euro minimum 10 mld dolarów, ale tylko via MFW - powiedział w Brukseli na marginesie szczytu UE-Rosja doradca prezydenta Rosji Arkadij Dworkowicz. Za dyskryminujące Rosję ocenił unijne przepisy energetyczne.

"Jesteśmy gotowi się dołożyć, ale tylko via MFW. Jeśli MFW jest gotowy, to my też" - powiedział dziennikarzom Dworkowicz, ekonomiczny doradca prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

"Europa jest naszym najbliższym partnerem handlowym. Jakikolwiek negatywny rozwój sytuacji w Europie negatywnie nas też dotknie. Wtedy stracimy więcej niż te 10 mld" - podkreślił.

Dworkowicz wyjaśnił, że 10 mld dolarów Rosja zadeklarowała wcześniej jako środki do dyspozycji MFW, ale te nie były jeszcze wykorzystane. "Te 10 mld dolarów to minimum. Nie mniej. Jesteśmy gotowi dołożyć jeszcze sumę do 10 mld dolarów. Ale to będzie zależało od pakietu" - dodał doradca prezydenta Rosji. W sumie można więc mówić nawet o potencjalnie oferowanej kwocie do 20 mld dolarów na strefę euro.

Doradca Miedwiediewa wyjaśnił, że zaangażowanie dodatkowych środków zależeć będzie od tego, czy Unii Europejskiej, jak planuje, uda się osiągnąć cel - gotowość do użycia 1 bln euro w ramach tzw. zapory przeciwpożarowej (firewall)
, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się kryzysu zadłużenia w eurolandzie.

W Brukseli rozpoczął się przed południem 26. szczyt UE-Rosja. Ma być poświęcony głównie wizom i handlowi, ale UE obiecuje poruszyć kwestie wyborów do Dumy Państwowej i sytuacji z przestrzeganiem praw człowieka w Rosji. Będzie też zabiegać o to, by Rosja wsparła fundusz ratunkowy strefy euro.

Punktem niezgody jest m.in. unijny pakiet energetyczny, kwestionowany przez Moskwę jako dyskryminujący jej interesy.

"Trzeci pakiet energetyczny nie może być podstawą nowego partnerstwa między UE a Rosją. Dyskryminuje Rosję. Duże firmy po prostu chcą kontrolować całą sieć. Gazprom woli być właścicielem. To nie jest firma produkująca czekoladki; to dużo bardziej skomplikowane" - powiedział Dworkowicz.

Skrytykował też forsowanie przez KE projektu gazociągu Nabucco z regionu Morza Kaspijskiego, bez udziału Rosji. "Nie rozumiemy, dlaczego najważniejszy partner Europy jest wykluczony. Czy to zasady rynkowe? Jeśli tak, to pozwólmy firmom pracować. A jeśli to politycy negocjują, to jest polityczne" - powiedział. Dodał, że dla Rosji "ingerencja Komisji Europejskiej w sytuację na rynku" jest "nieuczciwa".

W czwartek unijny dyplomata ocenił jako "wrogie" i "niekonstruktywne" pojawiające się deklaracje władz Rosji na temat unijnego trzeciego pakietu liberalizacji energii oraz transkaspijskiego gazociągu, którym gaz z regionu Morza Kaspijskiego ma popłynąć do Europy.

Rosja od początku sprzeciwia się wdrożeniu trzeciego pakietu energetycznego, który pozbawia Gazprom pełnej kontroli nad sieciami przesyłowymi w krajach UE. Gazprom w dużej mierze jest inwestorem lub współinwestorem tych gazociągów i nie jest przychylny dostępowi do nich stron trzecich. Zgodnie z przyjętym w roku 2009 unijnym pakietem, systemem przesyłowym gazu w krajach UE mają zarządzać niezależni operatorzy. Mają oni zadbać o konkurencyjny dostęp do gazociągów. Pakiet wszedł w życie w lipcu, ale aż 18 krajów nie wdrożyło w pełni jego postanowień.

Z postanowień pakietu częściowo wyłączony jest gazociąg Nord Stream, który został uznany za projekt o znaczeniu europejskim. Rosjanie chcieliby podobnego wyłączenia w przypadku planowanego gazociągu South Stream, który od końca 2015 roku miałby zaopatrywać w gaz południową Europę. Rura, ułożona m.in. po dnie Morza Czarnego, ma dojść do Austrii i Włoch.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ mmp/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)