Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE: Dziennikarski protest przeciwko Berlusconiemu

0
Podziel się:

Trzy międzynarodowe organizacje dziennikarskie wykorzystały czwartkowy
nieformalny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, by zaprotestować przeciwko ograniczeniu wolności
słowa przez włoskiego premiera Silvio Berlusconiego.

Trzy międzynarodowe organizacje dziennikarskie wykorzystały czwartkowy nieformalny szczyt Unii Europejskiej w Brukseli, by zaprotestować przeciwko ograniczeniu wolności słowa przez włoskiego premiera Silvio Berlusconiego.

Reporterzy bez Granic, Międzynarodowa Federacja Dziennikarzy oraz brukselskie Stowarzyszenie Prasy Międzynarodowej rozdały wśród korespondentów akredytowanych na czwartkowy szczyt naklejki z artykułem 11. Karty Praw Podstawowych UE, gwarantującym prawo do wolności wypowiedzi i informacji oraz wolność i pluralizm mediów. Celem pomysłodawców jest, by dziennikarze, w solidarności z kolegami z włoskich i zagranicznych mediów zastraszanych przez Berlusconiego, nosili je podczas szczytu w widocznym miejscu.

"Po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej szef rządu (...) wszczął gwałtowną ofensywę przeciwko wolności prasy, wchodząc na drogę prawną przeciwko różnym włoskim i europejskim mediom, włączając +La Repubblica+, +L'Unita+, +El Pais+ i +Le Nouvel Observateur+. W niektórych przypadkach włoski premier zażądał milionów euro odszkodowania, uznając za oszczercze artykuły na temat prywatnego życia publikowane codziennie w mediach" - głosi oświadczenie organizacji dziennikarskich.

"Berlusconi nie zawahał się przed użyciem swojej politycznej i gospodarczej władzy, by próbować nałożyć kaganiec na informacje we Włoszech i Unii Europejskiej" - dodali pomysłodawcy. Przypomnieli m.in. jego groźbę, że zablokuje unijne szczyty, jeśli komisarze i rzecznicy Komisji Europejskiej nie powstrzymają się przed krytycznymi uwagami na temat sytuacji we Włoszech.

Silvio Berlusconi, magnat medialny kontrolujący część włoskiego rynku prasy i telewizji, jest uwikłany w głośne skandale obyczajowe, o których rozpisują się media włoskie i światowe. Pozywa je do sądu, uważając, że stanowi to zamach na jego prywatność i dobre imię. Lewicowy dziennik "La Repubblica" został pozwany za samą publikację dziesięciu otwartych pytań do premiera na temat jego prywatnego życia. Dziennik zebrał około 280 tysięcy podpisów pod apelem w obronie wolności prasy.

Michał Kot(PAP)

kot/ icz/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)