Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szczyt ue
16.06.2006 16:00

Szczyt UE: zgoda na "czasowe" otwarcie ministerialnych posiedzeń

Przywódcy państw UE zgodzili się na upublicznienie odbywających się obecnie za zamkniętymi drzwiami obrad Rady (ministrów) UE, ale pod wpływem zastrzeżeń Wielkiej Brytanii za sześć miesięcy zadecydują, czy kontynuować taką politykę jawności.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przywódcy państw UE zgodzili się na upublicznienie odbywających się obecnie za zamkniętymi drzwiami obrad Rady (ministrów) UE, ale pod wpływem zastrzeżeń Wielkiej Brytanii za sześć miesięcy zadecydują, czy kontynuować taką politykę jawności. *

Jawne mają być przede wszystkim te posiedzenia ministrów państw UE, które dotyczą spraw wymagających wspólnych decyzji z Parlamentem Europejskim (tzw. procedura współdecyzji). Wśród nich są tak kontrowersyjne projekty jak dyrektywa usługowa czy regulacje dotyczące czasu pracy.

Ta otwartość, która ma przywrócić zaufanie obywateli do UE, nie będzie jednak całkowita. Na wniosek krajów członkowskich niektóre debaty negocjacyjne będą zamknięte dla kamer. Ponadto, za pół roku przywódcy sprawdzą, czy "otwartość" zbytnio nie zakłóca systemu podejmowania decyzji.

"Musimy sprawdzić za sześć miesięcy, czy to działa" - powiedział kanclerz sprawującej unijne przewodnictwo Austrii Wolfgang Schuessel.

Nie ukrywał, że podjęcie decyzji w sprawie upublicznienia obrad blokowała Wielka Brytania, która o dziwo sama kilka miesięcy temu zgłosiła postulat w tej sprawie.

W Brukseli komentowano, że zmiana brytyjskiego stanowiska wynikała z doświadczenia obecnej nowej szefowej brytyjskiej dyplomacji Margaret Beckett jako minister rolnictwa. Uczestnicząc w trudnych negocjacjach rolnych miała przekonać się, że czasem lepiej negocjować z dala od prasy.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ kd/ ro/ par/

Tagi: szczyt ue, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz