Notowania

walka z dopalaczami
05.10.2010 11:45

Szczyt w sprawie dopalaczy. W Belwederze

W spotkaniu oprócz premiera i prezydenta wezmą udział marszałkowie Sejmu i Senatu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

Spotkanie premiera Donalda Tuska z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz marszałkami Sejmu i Senatu - Grzegorzem Schetyną i Bogdanem Borusewiczem ws. zmiany przepisów dotyczących dopalaczy odbędzie się o godz. 18 w Belwederze - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Tusk zapowiedział, że spotka się z prezydentem oraz marszałkami Sejmu i Senatu, aby ustalić _ szybkie procedowanie _ nad zmianą przepisów dotyczących dopalaczy.

Dziś rząd ma zająć się zmianami w przepisach, które mają ograniczyć handel dopalaczami i wprowadzić zakaz reklamowania środków spożywczych poprzez sugerowanie, że mają właściwości środków psychotropowych lub odurzających.

Nowe przepisy pozwolą wycofać z rynku na okres od 12 do 18 miesięcy dopalacze zawierające podejrzane substancje psychoaktywne. W tym czasie zostaną przeprowadzone szczegółowe badania dotyczące ich szkodliwości dla zdrowia.

Premier powiedział dziennikarzom, że _ to nie jest późna reakcja, to jest zmiana sposobu reakcji _. _ Nigdzie na świecie do tej pory nie eliminowało się produktów tego typu tylko na podstawie domniemanych skutków działania tych produktów. Zawsze najpierw się robi analizę, z czego się składa dana substancja, później się ją wpisuje do rejestru zakazanych substancji _ - mówił Tusk.

Jak dodał, _ dokonujemy takiej swoistej rewolucji wcale niełatwej i w jakimś sensie ryzykownej _. _ Będziemy chcieli eliminować produkty, co do których sądzimy, że mogą być groźne dla zdrowia i życia _ - podkreślił szef rządu. Premier przyznał, że działania, które - jak to określił - prowadzone były _ zgodnie z taką prawniczą rutyną, okazały się nieskuteczne _.

Tusk zapowiedział też, że w sprawie dopalaczy będzie działał na forum Unii Europejskiej. _ Będę proponował pewne wspólne rozwiązania na terenie całej UE, takie rozwiązania, które przygotowaliśmy w Polsce i które w sposób kategoryczny wykluczą możliwość handlu, dystrybucji i produkcji tego typu produktów _ - podkreślił.

Od soboty w całym kraju trwa akcja Głównego Inspektora Sanitarnego oraz policji skierowana przeciwko dopalaczom; objęła 1000 punktów sprzedaży tych substancji psychoaktywnych, które mogą działać podobnie do narkotyków.

Czytaj w Money.pl

Tagi: walka z dopalaczami, dopalacze, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz