Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
26.11.2012 18:11

Szef BBN spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych

Szef BBN Stanisław Koziej rozmawiał w poniedziałek z przedstawicielami klubów - było to pierwsze spotkanie w ramach Parlamentarnego Forum Bezpieczeństwa. Jak poinformowało BBN, jego tematem był pierwszy w Polsce Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef BBN Stanisław Koziej rozmawiał w poniedziałek z przedstawicielami klubów - było to pierwsze spotkanie w ramach Parlamentarnego Forum Bezpieczeństwa. Jak poinformowało BBN, jego tematem był pierwszy w Polsce Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego.

Ustanowienie cyklicznych konsultacji poświęconych najważniejszym problemom bezpieczeństwa Polski zaproponowało klubom parlamentarnym Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Poniedziałkowe spotkanie - poinformowało BBN w komunikacie przekazanym PAP - zostało poświęcone omówieniu przebiegu oraz głównych rezultatów Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego (SPBN).

Jak informuje BBN, spotkanie było trzecim - po uprzednich debatach z ekspertami oraz z publicystami i dziennikarzami - przedsięwzięciem BBN w ramach upowszechniania rezultatów przeglądu. We wrześniu zostały one zaprezentowane prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu, a następnie omówione i przyjęte na listopadowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Podczas spotkania z reprezentantami klubów parlamentarnych szef BBN zwrócił szczególną uwagę na omówienie propozycji działań strategicznych. Jak czytamy w komunikacie, przedstawił wypracowane w tym względzie trzy opcje: możliwą opcję maksymalnego umiędzynarodowienia bezpieczeństwa Polski, opcję wymuszonej autarkii (samodzielności i samowystarczalności) strategicznej oraz rekomendowaną opcję zrównoważonego umiędzynarodowienia i usamodzielnienia Polski w sferze bezpieczeństwa.

Jak informuje BBN, "opcja rekomendowana zakłada wzmacnianie więzi sojuszniczych oraz relacji dwustronnych z najważniejszymi partnerami, wraz z zapewnieniem niezbędnego poziomu samodzielności strategicznej państwa, zwłaszcza w sytuacjach trudnokonsensusowych, w których szybkie reagowanie sojusznicze mogłoby być wątpliwe".

W późniejszej dyskusji - jak wynika z komunikatu BBN - Koziej odpowiadając na zainteresowanie parlamentarzystów dokładnie omówił międzynarodowe uwarunkowania bezpieczeństwa Polski. Wskazał szczególnie na znaczenie NATO i UE oraz na strategiczne partnerstwa z kluczowymi sojusznikami, w tym z USA, jako zewnętrzne filary polskiego bezpieczeństwa. Odniósł się również do relacji z Rosją zarówno w kontekście dwu- jak i wielostronnym.

Dodatkowo - podano w komunikacie - Koziej omówił propozycje zawarte w Przeglądzie Bezpieczeństwa Narodowego, które wymagają podjęcia odpowiednich prac legislacyjnych. "Pomyślne przeprowadzenie tego procesu wymaga bowiem znalezienia odpowiedniej większości wśród parlamentarzystów, gotowych poprzeć konkretne rozwiązania" - zaznaczyło BBN w komunikacie.

Uczestnicy spotkania - jak poinformowało BBN - z uznaniem wypowiadali się o rezultatach przeglądu. W trakcie dyskusji wskazywano głównie na potrzebę integracji działań w dziedzinie bezpieczeństwa, szczególnie na szczeblu władzy wykonawczej. Według komunikatu parlamentarzyści mówili również o potrzebie utrzymania stałego wskaźnika wydatków na obronność (1,95 proc. PKB), podkreślając konieczność jego pełnego i efektywnego wykorzystania.

Parlamentarzyści zwrócili się także do szefa BBN o przedstawienie informacji na temat rezultatów SPBN na posiedzeniu sejmowej Komisji Obrony Narodowej, co ma nastąpić w I kwartale 2013 r.

Jak wynika z komunikatu BBN w spotkaniu udział wzięli posłowie: Jadwiga Zakrzewska (PO), Marcin Kierwiński (PO), Antoni Macierewicz (PiS), Bartłomiej Bodio (RP), Artur Dębski (RP), Andrzej Rozenek (RP), Mirosław Maliszewski (PSL), Stanisław Wziątek (SLD), Andrzej Dąbrowski (SP) i Andrzej Romanek (SP).

Kolejne spotkanie w tej formule planowane jest na początek 2013 r. i ma zostać poświęcone proponowanym zmianom w systemie kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.(PAP)

mzk/ eaw/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz