Notowania

bor
14.10.2009 15:58

Szef CBA będzie chroniony przez BOR

Nowy szef CBA Paweł Wojtunik będzie miał ochronę BOR, taką decyzję podjął minister spraw wewnętrznych i administracji - poinformował PAP rzecznik Biura Dariusz Aleksandrowicz.

Podziel się
Dodaj komentarz

Nowy szef CBA Paweł Wojtunik będzie miał ochronę BOR, taką decyzję podjął minister spraw wewnętrznych i administracji - poinformował PAP rzecznik Biura Dariusz Aleksandrowicz.

Nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów. Powołał się jedynie na art. 2 ustawy o BOR, zgodnie z którym szef MSWiA może podjąć decyzję o objęciu ochroną Biura innych osób - niż prezydent, marszałek Sejmu, Senatu, premier, minister SWiA oraz spraw zagranicznych - ze względu na dobro państwa.

Według źródeł zbliżonych do sprawy ochrona Wojtunika ma związek z jego służbą w policji. Dotychczasowy szef Centralnego Biura Śledczego w przeszłości pracował, a także kierował komórką CBŚ odpowiedzialną za operacje specjalne. Jak powiedział PAP nieoficjalnie jeden ze współpracujących z nim policjantów działał "pod przykryciem", a więc m.in. wnikał w struktury gangu, korzystających przy tym z różnych nazwisk a nawet obywatelstw.

To on miał przyczynić się do rozbicia gangu starachowickiego. Był również w Starachowicach w momencie, gdy doszło do głośnego przecieku, zagrażającego życiu funkcjonariuszy. Zasłużył się też w rozbiciu takich grup przestępczych jak mokotowska, ożarowska czy słynny gang "Szkatuły" zajmujący się handlem narkotykami, wymuszaniem haraczy od właścicieli agencji towarzyskich, praniem brudnych pieniędzy, napadami oraz włamaniami do hurtowni, kradzieżą i skupowaniem kradzionych samochodów.

Właśnie w związku ze swoją działalnością "pod przykryciem" Wojtunik w kontaktach z mediami nie pokazywał twarzy.

Współpracował też z brytyjską policją - pracując przez kilka miesięcy w Scotland Yardzie - w rozpracowywaniu polskich gangów działających w Anglii.

Premier powierzył Wojtunikowi obowiązki szefa CBA we wtorek. Wcześniej odwołał z tego stanowiska Mariusza Kamińskiego.(PAP)

pru/ malk/ mow/

Tagi: bor, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz