Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef Centralnego Archiwum Wojskowego: Polacy byli przygotowani do obrony

0
Podziel się:

To nieprawda, że we wrześniu 1939 r. nieprzygotowani do obrony Polacy
cofali się przed Niemcami nie krzyżując im planów inwazji. Mało znanym faktem, a ważnym z punktu
widzenia obronnego, było wysadzenie mostu w Tczewie, który łączył obszar Wolnego Miasta Gdańska z
Polską - uważa dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego dr Czesław Andrzej Żak.

To nieprawda, że we wrześniu 1939 r. nieprzygotowani do obrony Polacy cofali się przed Niemcami nie krzyżując im planów inwazji. Mało znanym faktem, a ważnym z punktu widzenia obronnego, było wysadzenie mostu w Tczewie, który łączył obszar Wolnego Miasta Gdańska z Polską - uważa dyrektor Centralnego Archiwum Wojskowego dr Czesław Andrzej Żak.

Akcja ta jest - jego zdaniem - doskonałym przykładem na to, że Polacy przygotowywali się na obronę przed Niemcami i odważnie stawiali czoła przeważającym siłom wroga.

1 września rano, w czasie, gdy niemiecki pancernik Schleswig-Holstein ostrzeliwał Westerplatte, polscy saperzy wysadzili most w Tczewie. W ten sposób udaremnili Niemcom przejęcie kontroli nad ważną ze strategicznego punktu widzenia przeprawa przez Wisłę.

Niemieckie dowództwo przywiązywało wielką wagę do przejęcia w stanie nienaruszonym mostu drogowego i kolejowego w Tczewie. Umożliwiały one szybkie uderzenie sił pancernych i odcięcie Pomorza od reszty Polski. "Sprawą zainteresowany był osobiście Hitler. To on dał wytyczne do opanowania mostów" - podkreślił szef CAW.

Człowiekiem, który pokrzyżował plany Adolfa Hitlera był 25-letni podporucznik Norbert Juchtman z 15 batalionu saperów 15 Dywizji Piechoty. Na rozkaz sztabu Armii "Pomorze" przygotował, a następnie wysadził mosty w Tczewie.

1 wrześnie o godz. 4.43 trzy niemieckie samoloty ostrzelały i zbombardowały okolice przeprawy. Zniszczyły przewody elektryczne i lonty przygotowane przez polskich saperów. Mimo to Polakom, udało się ponownie przygotować materiały wybuchowe do detonacji. Dokładnie o godz. 6 rano podporucznik Juchtman wysadził pierwsze przęsła. Następnie do godz. 7.30 odpalał kolejne ładunki niszcząc całkowicie most długości ok. 1 km. Niemcy zostali zatrzymani. Odbudowa przeprawy w Tczewie zajęła im cały rok.

O akcji w Tczewie można przeczytać w książce pt.: "Żołnierze września 1939" wydanej przez MON i Centralne Archiwum Wojskowe w serii "Pamiętamy". (PAP)

wka/ ls/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)