Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef Dowództwa Operacji Specjalnych NATO z wizytą w Polsce

0
Podziel się:

Szczegółowy harmonogram osiągania do roku 2014 przez Dowództwo Wojsk
Specjalnych gotowości do kierowania sojuszniczymi operacjami specjalnymi - to jeden z głównych
tematów wtorkowych rozmów szefa Dowództwa Operacji Specjalnych NATO gen. Franka Kisnera w Polsce.

Szczegółowy harmonogram osiągania do roku 2014 przez Dowództwo Wojsk Specjalnych gotowości do kierowania sojuszniczymi operacjami specjalnymi - to jeden z głównych tematów wtorkowych rozmów szefa Dowództwa Operacji Specjalnych NATO gen. Franka Kisnera w Polsce.

Generał Kisner - jak powiedział PAP rzecznik DWS ppłk Ryszard Jankowski - spotkał się we wtorek w Krakowie z dowódcą wojsk specjalnych gen. Piotrem Patalongiem, odwiedził w Lublińcu komandosów z 1. Pułku Specjalnego Komandosów, a w Warszawie - komandosów GROM.

Polska ma osiągnąć zdolność do kierowania sojuszniczymi siłami specjalnymi w ciągu czterech najbliższych lat. Komandosi byliby wówczas nie tylko wykonawcami zadań stawianych im przez sojuszników, ale powinni znaleźć się w gronie państw decydujących o strategii działań. Wiąże się to z koniecznością spełnienia określonych standardów. Do osiągnięcia tzw. statusu państwa ramowego wymagane jest m.in. przygotowanie planu operacji specjalnej, wydzielenie zespołu bojowego i zapewnienie wsparcia lotniczego dla działań. Plany dochodzenia do wymogów przez DWS gen. Kisner omówił we wtorek z gen. Patalongiem.

Z komandosami z 1. Pułku Specjalnego Komandosów oraz GROM Kisner rozmawiał m.in. o realizacji zadań w Afganistanie, podziękował im za wysiłki podczas zakończonej niedawno siódmej zmiany kontyngentu w tym kraju. Jednym z największych sukcesów było zatrzymanie we wrześniu przez komandosów z 1. PSK groźnego przywódcy Talibów (Mułły Dawooda), którego nazwisko znajdowało się na liście najbardziej poszukiwanych rebeliantów w Afganistanie. Kisner zapoznał się z też z zadaniami zespołów sił specjalnych w ramach obecnej zmiany kontyngentu i przygotowaniach do kolejnej - dziewiątej.

Na środę Szef Dowództwa Operacji Specjalnych NATO ma zaplanowane spotkanie z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Mieczysławem Cieniuchem.

NATO-wskie Dowództwo Operacji Specjalnych (NATO Special Operations Headquarters - NSHQ) jest odpowiedzialne za optymalizację użycia sił specjalnych; powstało z przekształcenia Centrum Koordynacji Działań Specjalnych NATO.

Intensywne prace nad zwiększeniem znaczenia polskich sił specjalnych na arenie międzynarodowej trwają od kilku lat. W 2002 r. na szczycie NATO w Pradze Polska zadeklarowała, że naszą specjalnością w NATO będą właśnie wojska specjalne.

W listopadzie 2006 r. na szczycie w Rydze Polska, USA, Holandia i Norwegia opowiedziały się za intensyfikacją współpracy komandosów. Powstało NATO-wskie Centrum Koordynacji Operacji Specjalnych (NSCC NATO Special Operations Coordination Center) przy SHAPE (Supreme Headquarters Allied Powers Europe) w Mons.

W styczniu 2007 r. w Polsce powstało Dowództwo Wojsk Specjalnych (DWS), które w tym samym roku, na mocy ustawy z 24 maja, stały się odrębnym rodzajem Sił Zbrojnych - obok Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej i Sił Powietrznych.

W lutym 2009 r. szef MON Bogdan Klich i sekretarz obrony USA Robert Gates podpisali porozumienie dotyczące współdziałania sił specjalnych obu państw. Amerykanie zadeklarowali pomoc w osiągnięciu przez DWS gotowości jako dowództwo NATO-wskie.

DWS, które ma siedzibę w Krakowie, podlegają: GROM, 1. Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca, Morska Jednostka Działań Specjalnych FORMOZA oraz jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych. W odróżnieniu od pozostałych dowództw rodzajów sił DWS nie przekazuje na czas działań bojowych poza granicami kraju podległych sobie jednostek Dowództwu Operacyjnemu.

Katarzyna Lechowicz (PAP)

ktl/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)