Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef dyplomacji Finlandii o wyzwaniach dla UE

0
Podziel się:

Utrzymanie liberalnej i konkurencyjnej polityki, zrewidowanie założeń
budżetowych, stworzenie nowego projektu związanego z zieloną technologią, spójna polityka
zagraniczna - to zdaniem ministra spraw zagranicznych Finlandii Alexandra Stubba niektóre z wyzwań,
jakie stoją przed Unią Europejską.

Utrzymanie liberalnej i konkurencyjnej polityki, zrewidowanie założeń budżetowych, stworzenie nowego projektu związanego z zieloną technologią, spójna polityka zagraniczna - to zdaniem ministra spraw zagranicznych Finlandii Alexandra Stubba niektóre z wyzwań, jakie stoją przed Unią Europejską.

Szef fińskiej dyplomacji, który w poniedziałek składa wizytę w Polsce, wygłosił odczyt w Hotelu Bristol na zaproszenie demosEuropa - Centrum Strategii Europejskiej oraz Ambasady Finlandii.

"Unia Europejska musi pozostać otwarta, liberalna oraz konkurencyjna i nie może przestać walczyć z protekcjonizmem finansowym" - mówił Stubb.

Zaznaczył, że obecnie, kiedy dyskutuje się o ekonomicznych kwestiach widać, że ludzie się martwią i są zdesperowani. A przecież - jak mówił - Europa jest największą gospodarką świata, a sam kryzys ekonomiczny spowodował większe zbliżenie krajów członkowskich.

Zdaniem Stubba, kraje członkowskie potrzebują teraz nowego ekonomicznego projektu, takiego formatu, jakim było np. wprowadzenie wspólnej waluty euro. Podkreślił, że projekt taki mógłby być związany np. z zieloną technologią, walką z ocieplaniem klimatu czy energią odnawialną.

Fiński polityk zwrócił uwagę, że UE powinna odnowić i jeszcze raz przemyśleć kwestie związane z unijnym budżetem, w szczególności dotyczące sposobu zbierania pieniędzy oraz ich wydawania. Jak dodał, obecnie duża część środków finansowych jest przeznaczana na fundusze strukturalne; jego zdaniem w przyszłości należałoby to zmienić.

Odnosząc się do Traktatu Lizbońskiego, który zacznie obowiązywać od 1 grudnia, powiedział, że dzięki niemu Unia będzie miała szansę stać się światowym graczem. Jednocześnie ocenił, że dzięki Traktatowi decyzje podejmowane we Wspólnocie powinny być bardziej efektywne, a także sprawniej powinna być wykorzystywana unijna dyplomacja.

Jego zdaniem, ważne będzie w przyszłości, by unijni ministrowie spraw zagranicznych pracowali zespołowo oraz wspierali w działaniach szefową dyplomacji UE Catherine Ashton.

Stanowisko wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej to obok przewodniczącego Rady Europejskiej najważniejsze nowe stanowisko utworzone na mocy Traktatu z Lizbony.

Mówiąc o relacjach zewnętrznych Unii, Stubb zwrócił uwagę na współpracę z Rosją i potrzebę wypracowania bliskiej strategii z tym krajem. Odnosząc się natomiast do sojuszu z Ameryką powiedział, że trzeba będzie walczyć o jej uwagę. Jednocześnie dodał, że Ameryka obecnie rozmawia z innymi krajami o wiele bardziej otwarcie niż wcześniej. (PAP)

joko/ par/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)