Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef dyplomacji Norwegii o znaczeniu złóż i szlaków Dalekiej Północy

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Norwegii Jonas Gahr Stoere podczas
czwartkowego wykładu w PISM mówił o znaczeniu międzynarodowej współpracy w kwestii eksploracji
złóż, szlaków morskich i łowisk Dalekiej Północy oraz o konieczności ochrony tamtejszego
środowiska.

Minister spraw zagranicznych Norwegii Jonas Gahr Stoere podczas czwartkowego wykładu w PISM mówił o znaczeniu międzynarodowej współpracy w kwestii eksploracji złóż, szlaków morskich i łowisk Dalekiej Północy oraz o konieczności ochrony tamtejszego środowiska.

Stoere wygłosił wykład w warszawskim Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych pod tytułem: "Energia w europejskiej perspektywie - nowy wymiar Dalekiej Północy".

Jak powiedział, Norwegia chce być odpowiedzialnym partnerem Europy i państw Dalekiej Północy, współpracującym w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa tego regionu, wydobycia bogactw naturalnych, eksploatacji bogatych łowisk i szlaków morskich oraz - jak podkreślił szef norweskiej dyplomacji - walki z ociepleniem klimatu, które ma szczególnie niekorzystny wpływ na cały ten obszar.

Oslo proponuje "nowe spojrzenie na Daleką Północ"; jak powiedział Stoere, w tej optyce będzie ona "nowym, globalnym +centrum grawitacyjnym+ ze względów geopolitycznych, militarnych, a także z uwagi na znaczenie tamtejszych złóż surowców i dróg morskich".

Zdaniem Oslo nowa wizja przyszłości Dalekiej Północy wymaga wzięcia pod uwagę tego, że jest ona - z powyższych względów - coraz bardziej atrakcyjna dla wielu państw; międzynarodowa współpraca w kwestiach dotyczących tego obszaru będzie wymagała "daleko posuniętych kompromisów politycznych" - powiedział Stoere.

Przypomniał też, że z powodu ocieplania się klimatu na Dalekiej Północy powstają nowe szlaki, nowe możliwości żeglugi, i rejon ten ma coraz większe strategiczne znaczenie transportowe.

"Warunków geopolitycznych się nie wybiera; z nimi sobie trzeba poradzić" - dodał szef norweskiej dyplomacji, odnosząc się do relacji swego kraju z Rosją i przypomniał, że właśnie przez wzgląd na położenie geostrategiczne Norwegia - tak jak Polska - wstąpiła do NATO.

Współpracy Oslo z Moskwą w sprawie Dalekiej Północy jest więc bardzo ważna; Norwegowie wnoszą do kooperacji związanej z eksploracją złóż energetycznych "wiedzę, środki, doświadczenie i technologie".

"Norwegia wydobywa ropę naftową i gaz od 40 lat i jest drugim największym na świecie eksporterem naturalnego gazu" - przypomniał Stoere.

Minister zwrócił też uwagę na konieczność zachowania równowagi pomiędzy eksploatacją dóbr Dalekiej Północy i dostarczaniem światu coraz bardziej pożądanych surowców energetycznych a koniecznością ograniczenia emisji dwutlenku węgla i ochrony środowiska. "Jesteśmy bardzo świadomi, że musimy minimalizować +energetyczny ślad+, jaki pozostawiamy na środowisku" - dodał Stoere - "Szukamy mądrzejszych i czystszych rozwiązań energetycznych". Przypomniał też, że z Oslo płyną do elektrowni Bełchatów granty przeznaczone na opracowywanie czystszych technologii, które zmniejszają emisję dwutlenku węgla do atmosfery. (PAP)

fit/ mki/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)