Notowania

fiat
25.10.2010 10:56

Szef Fiata rozjuszył metalowców. Bo Polska to wzór

Sergio Marchionne wywołał burzę telewizyjnym wywiadem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fiatpress.pl)

*Wszystkie włoskie związki zawodowe zgodnie wyraziły oburzenie niedzielną wypowiedzią dyrektora generalnego Fiata Sergio Marchionne, który ostro skrytykował włoskie fabrykikoncernu i stwierdził, że bez nich firma miałaby się znacznie lepiej. *

W popularnym talk-show w telewizji RAI Marchionne niewydolności włoskich fabryk, przynoszących - jak mówił - straty przeciwstawił, wskazując jako wzór filię w Tychach.

_ - Rozumiemy doskonale, że opłaca się produkcja w Polsce. Mamy tam 6100 pracowników i jedyny zakład w Tychach, który produkuje tyle samo, co pięć włoskich fabryk z 22 tysiącami pracowników _ - stwierdził.

_ - Nawet jedno euro z założonego na 2010 rok zysku operacyjnego w wysokości 2 miliardów euro nie pochodzi z Włoch. Tutaj wciąż ponosimy straty _ - mówił dyrektor generalny koncernu. _ Większość naszych konkurentów w tej sytuacji by się wycofała _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t88897.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/akcjonariusze;zgadzaja;sie;na;podzial;fiata,23,0,676887.html) Akcjonariusze zgadzają się na podział Fiata

Jego słowa wywołały burzę we Włoszech. Szef największej, lewicowej centrali związkowej Cgil Guglielmo Epifani oświadczył: _ Prawda jest taka, że Marchionne chciałby pójść sobie z Włoch _. Zdaniem Epifaniego dyrekcja Fiata czuje się _ zobligowana _ do tego, by pozostać w Italii, podczas gdy firma - jak zauważył - _ staje się coraz bardziej amerykańska, jest silna w Brazylii i w USA _.

Odnosząc się do stanu włoskich fabryk lider centrali zauważył: _ Wszędzie wysyła się załogi na przymusowe urlopy, bo europejski rynek nie ma się dobrze, zwłaszcza dla marek Fiata _.

W niektórych sektorach rynku motoryzacyjnego, podkreślił Epifani, Fiat jest _ praktycznie nieobecny _. Problemem - podsumował - _ są samochody, a nie nasz kraj _.

Przywódca centrali związkowej Cisl Raffaele Bonanni odpowiedział szefowi koncernu, że sytuacja we włoskich fabrykach to rezultat _ bezczynności rządu i ideologicznych haseł opozycji _ oraz _ surrealistycznych dyskusji _.

Stanowczo na krytykę zareagował związek metalowców Fiom, który w ostatnich miesiącach protestował wielokrotnie przeciwko zasadom, na jakich do Pomigliano d'Arco na południu przeniesiona zostanie produkcja pandy z Tychów.

Przedstawiciel kierownictwa związku metalowców Fiom Giorgio Airaudo wyraził następującą opinię: _ Marchionne mówi tak, jakby Fiat był zagranicznym międzynarodowym koncernem, który musi zdecydować, czy inwestować we Włoszech _.

Dyrektora koncernu poparł natomiast całkowicie Związek Przemysłowców. Jego wiceprezes Alberto Bombassei przyznając, że włoskie zakłady nie są konkurencyjne, wskazał: _ W Polsce liczba przepracowanych każdego roku godzin jest średnio o 200 wyższa w porównaniu z Włochami . - Zyski osiągane w Polsce czy Brazylii przewyższają te we Włoszech _- oświadczył Bombassei w wywiadzie dla _ Corriere della Sera _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t88896.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fiat;przeniesie;produkcje;pandy;do;wloch,193,0,576961.html) Fiat przeniesie produkcję Pandy do Włoch Związkowcy z Fiata domagają się spotkania z prezesem koncernu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;fiat;sam;zdecyduje;gdzie;powstawac;ma;panda,155,0,577435.html) Pawlak: Fiat sam zdecyduje, gdzie powstawać ma Panda Wicepremier podkreśla, że Fiat to prywatna firma.
Tagi: fiat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz