Notowania

wiadomości
27.01.2014 10:02

Szef Filharmonii Kaliskiej: Grammy dla "Night in Calisia" to świetna promocja

Nagroda Grammy dla płyty "Night in Calisia" to świetna promocja Kalisza, ale także naszej filharmonii - powiedział w poniedziałek PAP szef Filharmonii Kaliskiej Adam Klocek. Płyta Włodka Pawlika została uhonorowana w kategorii "najlepszy album dużego zespołu jazzowego".

Podziel się
Dodaj komentarz

Nagroda Grammy dla płyty "Night in Calisia" to świetna promocja Kalisza, ale także naszej filharmonii - powiedział w poniedziałek PAP szef Filharmonii Kaliskiej Adam Klocek. Płyta Włodka Pawlika została uhonorowana w kategorii "najlepszy album dużego zespołu jazzowego".

Rozdanie nagród Grammy odbyło się w niedzielę w Los Angeles. Płyta, którą zespół Pawlika nagrał wspólnie z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem i Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej pod batutą Klocka, ukazała się w listopadzie 2012 roku. "Night in Calisia" nagrano w związku z przypadającymi w 2010 roku obchodami 1850-lecia Kalisza. Materiał został zamówiony u Pawlika przez Klocka.

"Moja radość jest podwójna: byłem pomysłodawcą projektu, ale także dyrygowałem tym nagraniem, a wcześniej koncertem" - powiedział Klocek. Jak przyznał, trudno mu jednoznacznie stwierdzić, co przede wszystkim zdecydowało o wyróżnieniu płyty nominacją do Grammy, a następnie samą nagrodą.

"Od strony promocyjnej ważny był udział Randy'ego Breckera - to jeden z najbardziej znanych muzyków jazzowych. Coś musiało ująć recenzentów w samej muzyce Włodka Pawlika. Wiele osób podkreśla bardzo pozytywną energię tej płyty. Ta muzyka, będąc na bardzo wysokim poziomie wyrafinowania, jest jednocześnie bardzo komunikatywna" - powiedział.

Klocek stwierdził, że przyznanie nagrody to ważne wydarzenie dla kaliskiej filharmonii. "Znaleźliśmy się w naprawdę elitarnym gronie: jesteśmy, oprócz Filharmonii Narodowej, drugą polską orkiestrą, która dostała Grammy. To świadczy o tym, że nie wielkość ośrodka decyduje, jakie można w nim robić projekty. Mamy wspaniałych muzyków: młodych ludzi z wielką energią, pasją do grania, którzy są gotowi sprostać takiemu wyzwaniu. Mogą stworzyć nagranie, które otrzyma nagrodę Grammy" - powiedział.

Klocek podkreślił też wartość promocyjną nagrody dla samego Kalisza. "Tytuł na +Night in Calisia+ zmieniliśmy przed wydaniem płyty, to dla Kalisza szczęśliwa zamiana. Nazwa miasta pojawia się na okładce - dla wielu odbiorców, chociażby w USA to pierwszy kontakt z tą nazwą geograficzną" - powiedział.

Koncert z okazji 1850-lecia Kalisza z udziałem Breckera, trio Pawlika i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej miał miejsce w czerwcu 2010 roku.

Materiał na płytę został nagrany w studiach Polskiego Radia. (PAP)

rpo/ as/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz