Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef FSA: podatki dla utemperowania banków

0
Podziel się:

Lord Turner, szef FSA (Financial Services Authority) organizacji
odpowiedzialnej za regulację brytyjskiego rynku usług finansowych, opowiedział się za rozszerzeniem
opodatkowania transakcji bankowych, widząc w tym sposób na utemperowanie nadmiernie rozbudowanego
sektora bankowego i poskromienie spekulacji.

Lord Turner, szef FSA (Financial Services Authority) organizacji odpowiedzialnej za regulację brytyjskiego rynku usług finansowych, opowiedział się za rozszerzeniem opodatkowania transakcji bankowych, widząc w tym sposób na utemperowanie nadmiernie rozbudowanego sektora bankowego i poskromienie spekulacji.

W wywiadzie dla magazynu "Prospect" opublikowanego w czwartek, Turner poparł wprowadzenie tzw. "podatku Tobina" (od nazwiska amerykańskiego ekonomisty Jamesa Tobina), którego celem jest uderzenie w krótkoterminową spekulację: na kursach walut i poprzez ryzykowne transfery aktywów finansowych.

W ocenie Turnera, ograniczenie zawrotnych zarobków bankierów i premii bankowych jest niemożliwe do wyegzekwowania w warunkach globalnej gospodarki. Zamiast tego, na banki należy nałożyć wymóg posiadania wyższych rezerw finansowych, lub opodatkować je tak, by miały niższe zyski.

Największą uwagę brytyjskich komentatorów zwrócił fragment wypowiedzi Turnera, w którym uznał on, że londyńskie City stało się "zbyt duże" i w większości trudni się "społecznie bezużyteczną" działalnością, która nie przynosi większej korzyści.

Zdaniem komentatorów, londyńskiemu City nie spodobają się poglądy Lorda Turnera o tym, iż stało się ono zbyt duże i destabilizujące gospodarkę, która potrzebuje innych dynamicznych sektorów.

"Jego (Turnera - PAP) komentarze mogą być odczytane w innych ośrodkach finansowych, łącznie z Nowym Jorkiem, jako oznaka tego, iż w Wielkiej Brytanii rośnie sceptycyzm, co do postrzegania korzyści wynikających ze statusu światowego centrum finansowego" - napisał jeden z nich.

Utemperowanie bankowych premii forsuje m.in. prezydent Francji Nicolas Sarkozy, ograniczenia wprowadził już prezydent Barack Obama, w Wielkiej Brytanii akcentuje się dobrowolny charakter ewentualnych ograniczeń.

Turner, zajmujący w przeszłości wysokie stanowiska w czołowych bankach Standard Chartered i Merrill Lynch wypowiedział się w przededniu zapowiedzianego w najbliższym tygodniu w Londynie spotkania ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20.

Sektor bankowy wnosi ok. 8-9 proc. do brytyjskiego PKB. Konserwatywna opozycja sugeruje rozbicie działającego od 1997 r. FSA i przekazanie niektórych uprawnień regulacyjnych rozbudowanemu Banku Anglii. (PAP)

asw/ drag/ jbr/

podatki
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)