Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef GIS: Bakteria E.coli wyjątkowo zjadliwa

0
Podziel się:

- Wielu chorych w krótkim czasie zapadło na ciężkie powikłania - podkreśla Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński

Szef GIS: Bakteria E.coli wyjątkowo zjadliwa
(AlexRaths/iStockphoto)

Bakteria E.coli, która wywołuje zakażenia w Niemczech, jest wyjątkowo zjadliwa; wielu chorych w krótkim czasie zapadło na ciężkie powikłania - podkreślał w Sejmie Główny Inspektor Sanitarny Przemysław Biliński, odpowiadając na pytania posłów w tej sprawie.

Jak mówił, zakażenie groźnym szczepem E.coli objawia się m.in. silnymi bólami brzucha i krwotoczną biegunką. U jednej trzeciej zakażonych występują ciężkie powikłania w postaci zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS). Tacy chorzy muszą być m.in. dializowani.

Szef GIS przypomniał, że do tej pory w Polsce potwierdzono dwa przypadki zakażenia bakterią E.coli, o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zakażenia w Niemczech. Trwają badania próbek pobranych od kilkunastu osób objętych nadzorem epidemiologicznym.

Biliński zapewnił, że państwowa inspekcja sanitarna jest przygotowana na ewentualne rozprzestrzenianie się zakażeń E.coli i na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną w Polsce. Stacje sanepidu pracują w stanie podwyższonej gotowości. Biliński dodał, że GIS jest w stałym kontakcie z berlińskim Instytutem im. Roberta Kocha.

Szef GIS poinformował, że w ostatnich dniach służby sanitarne przeprowadziły 5,4 tys. kontroli w supermarketach, na targowiskach, punktach sprzedaży i zbiorowego żywienia. Inspektorzy pobrali 482 próbki warzyw i owoców, w tym z Niemiec i Hiszpanii. Do tej pory przebadano 338 próbek, nie stwierdzono zagrożeń dla zdrowia.

Zobacz także: Farmerzy rozczarowani pomocą Unii Europejskiej (Euronews, ang.):

Biliński poinformował, że z niemieckich danych wynika, iż zakażonych bakterią E.coli w tym kraju jest 1959 osób, w tym 698 ma ciężkie powikłania w postaci zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS). Odnotowano 24 zgony z powodu zakażenia.

Zgodnie z zaleceniami GIS, osoby przyjeżdżające z Niemiec, u których w ciągu 14 dni od ostatniego dnia pobytu w tym kraju wystąpiła biegunka, powinny niezwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub na izbę przyjęć oddziału zakaźnego.

Zakażenie może przenosić się przez skażoną wodę, świeże warzywa, surowe mleko, sery z niepasteryzowanego mleka, bliski kontakt z osobą zakażoną (np. w domu), w wyniku zaniedbań higienicznych, a także poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami.

GIS przypomina o konieczności zachowania zasad higieny podczas przygotowywania żywności, w szczególności dokładnego mycia, płukania świeżych owoców i warzyw, częstego mycia rąk oraz zachowania higieny osobistej. Do zabicia prawie wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów (także Escherichia coli) prowadzi również właściwa obróbka termiczna żywności - bakterie giną w temperaturze 70 st. C.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;bakterie;e;coli;stracilismy;juz;22;miliony;zlotych,96,0,846432.html) Przez bakterię E. coli straciliśmy już 22 miliony złotych Źródłem epidemii nie są produkty roślinne, wynika z najnowszych informacji KE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t141145.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krytyka;niemiec;rosja;zniesie;embargo,221,0,846301.html) Krytyka Niemiec. Rosja zniesie embargo? Unijny komisarz do spraw zdrowia John Dalli ostrzegł Niemcy przed wyciąganiem przedwczesnych i błędnych wniosków co do źródła skażenia żywności w Europie bakterią EHEC.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t40297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;stracila;przez;rosyjskie;embargo;kilkanascie;milionow;zlotych,95,0,845919.html) Polska straciła przez rosyjskie embargo kilkanaście milionów złotych Minister rolnictwa Marek Sawicki rozmawiał telefonicznie z szefową resortu rolnictwa Rosji Jeleną Skrynnik o rosyjskim embargu na import warzyw z krajów Unii Europejskiej, w tym także z Polski.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)