Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szef Greenpeace rozczarowany Kopenhagą

0
Podziel się

Szef organizacji Greenpeace International, Kumi Naidoo z RPA, wyraził w
wywiadzie dla niemieckiego "Spiegla" (sobotnie wydanie internetowe) "głębokie rozczarowanie"
szczytem klimatycznym w Kopenhadze. Uznał, że ludzie najbiedniejsi i dotknięci zmianami klimatu
zostali oszukani.

bEgrnclh

Szef organizacji Greenpeace International, Kumi Naidoo z RPA, wyraził w wywiadzie dla niemieckiego "Spiegla" (sobotnie wydanie internetowe) "głębokie rozczarowanie" szczytem klimatycznym w Kopenhadze. Uznał, że ludzie najbiedniejsi i dotknięci zmianami klimatu zostali oszukani.

"Ten rok jest katastrofalny" dla naszej planety - powiedział Naidoo. Dodał, że w tej sytuacji potrzebne są "nowe formy nieposłuszeństwa obywatelskiego".

Porozumienie zatwierdzone, a właściwie "odnotowane", w Kopenhadze Naidoo nazwał "deklaracją intencji, która ma tak wielkie dziury, że mógłby przez nie przelecieć Air Force One" (samolot prezydenta USA).

bEgrnclj

Kopenhaski szczyt jest dla społeczeństwa obywatelskiego sygnałem, że sama presja polityczna nie wystarczy. "Musimy znaleźć nowe formy nieposłuszeństwa obywatelskiego. Nawet jeśli zapełnimy przez to więzienia" - powiedział Naidoo, nawiązując do demonstracji w Kopenhadze podczas szczytu.

Szef Greenpeace przyznał, że najbardziej rozczarowała go postawa Stanów Zjednoczonych - skromna oferta redukcji emisji gazów cieplarnianych i natychmiastowej pomocy dla krajów rozwijających się. USA "mają natomiast wolę polityczną przeznaczania miliardów dolarów na ratowanie banków i premii bankowców" - powiedział.(PAP)

az/ kar/

bEgrnclK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)