Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef IPN: my także jesteśmy gotowi stawać w obronie godności

0
Podziel się:

Meldujemy tym, którzy polegli w grudniu 1970 r., że my także jesteśmy gotowi
stawać w obronie godności ludzkiej i wolności - powiedział we wtorek rano w Gdyni podczas obchodów
43. rocznicy Grudnia'70 prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.

Meldujemy tym, którzy polegli w grudniu 1970 r., że my także jesteśmy gotowi stawać w obronie godności ludzkiej i wolności - powiedział we wtorek rano w Gdyni podczas obchodów 43. rocznicy Grudnia'70 prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński.

"Jesteśmy gotowi bronić sprawiedliwości i prawdy. I jesteśmy gotowi tymi wartościami kierować się w naszym życiu i służbie. I w ten sposób możemy wypełnić ten niezapisany testament w grudniu 1970 r." - mówił szef IPN.

Uroczystości z okazji tragicznych wydarzeń sprzed 43 lat rozpoczęły się o godz. 6 rano przed Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970, nieopodal stacji Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, gdzie padły pierwsze strzały do idących do pracy robotników. Odczytano apel poległych, a przed monumentem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Kompania Marynarki Wojennej oddała trzy salwy honorowe. Modlitwę w intencji ofiar Grudnia'70 poprowadził metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

"Historia Grudnia'70 niewiele nas nauczyła. Nie nauczyła nas, że aby wygrać, trzeba walczyć, a jeśli się walczy to czasem trzeba ponosić ofiary. Dopóki tego nie zrozumiemy, będziemy pracować na śmieciowych warunkach w kraju, który swoich obywateli traktuje przedmiotowo" - powiedział w przemówieniu przed pomnikiem przewodniczący międzyzakładowej komisji "Solidarności" Stoczni Gdynia Roman Kuzimski.

Zdaniem związkowca "dzisiejsze społeczeństwo nie chce walczyć o swoje, boi się ponosić ofiary". "A przecież wtedy groziło o wiele więcej niż dzisiaj" - dodał.

"Nasi grudniowi bohaterowie uczą nas, że o swoje trzeba walczyć, że nie zbudujemy lepszego państwa, jeżeli nasza aktywność ogranicza się jedynie do oglądanie telewizji i wpisywania komentarzy w internecie" - podkreślił Kuzimski.

Podczas uroczystości przed pomnikiem kilkudziesięciu kibiców Arki Gdynia i Lecha Poznań odpaliło race i skandowało m.in. "Cześć i chwała bohaterom", "Norymberga dla komuny". Mieli też transparenty m.in. z napisem "Śmierć wrogom ojczyzny".

Druga część gdyńskich uroczystości będzie miała miejsce po południu i rozpocznie się mszą w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której uczestnicy przejdą później przed Pomnik Ofiar Grudnia'70 przed Urzędem Miasta, gdzie również złożone zostaną kwiaty i odczytany będzie apel poległych. W pobliżu pomnika czynna będzie przygotowana przez Biuro Edukacji Publicznej gdańskiego oddziału IPN oraz gdańską ASP plenerowa wystawa pt. "Grudzień 1970 w Gdyni".

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga od kul milicji i wojska zginęły 44 osoby (w tym 18 w Gdyni, a 16 w Szczecinie), a ponad 1160 zostało rannych. (PAP)

rop/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)