Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef irackiego MSZ za zaangażowaniem rosyjskich firm w Iraku, ale bez zobowiązań

0
Podziel się:

Iracki minister spraw zagranicznych Hosziar
Zebari powiedział w środę, że jego kraj jest zainteresowany, by
rosyjskie firmy odbudowywały elektrownie w Iraku, ale do niczego
konkretnie nie chciał się zobowiązać.

Iracki minister spraw zagranicznych Hosziar Zebari powiedział w środę, że jego kraj jest zainteresowany, by rosyjskie firmy odbudowywały elektrownie w Iraku, ale do niczego konkretnie nie chciał się zobowiązać.

Po spotkaniu w Moskwie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem poinformował, że niedługo powinna się zebrać międzyrządowa komisja, mająca omówić szczegóły działalności rosyjskich firm w Iraku, w tym możliwość eksploatacji złoża Zachodnia Kurna przez rosyjskiego giganta naftowego Łukoil.

Jak powiedział Ławrow, Łukoil ma nadzieję wykorzystywać pole z pomocą ConocoPhillips. Amerykański gigant naftowy ma 20-proc. udziałów Łukoila i według analityków mógłby pomóc rosyjskiej firmie powrócić do eksploatacji pola naftowego.

"Iracki rynek jest otwarty na konkurencję firm ze wszystkich krajów, nie jesteśmy szczególnie za czy przeciw rosyjskim firmom" - powiedział dziennikarzom Zebari.

Na początku sierpnia podczas wizyty w Moskwie iracki minister ds. ropy naftowej Husajn asz-Szahristani oświadczył, że ani firmy rosyjskie, ani inne firmy zagraniczne nie będą miały żadnych przywilejów czy specjalnych praw w eksploatowaniu zasobów Iraku.

Powiedział wówczas, że iracki parlament po wakacyjnej przerwie powinien uchwalić nową ustawę, której celem jest sprawiedliwszy podział wpływów z ropy między sunnitów, szyitów, Kurdów i inne grupy społeczne. Otworzy to drogę do ogłoszenia przetargów na eksploatację około jednej trzeciej irackich złóż naftowych.

Rosja rozbudowywała swoje powiązania z Irakiem za czasów Saddama Husajna i była zdecydowanie przeciwna amerykańskiej interwencji w Iraku.

Jeden z największych rosyjskich koncernów naftowych Łukoil stoi na czele konsorcjum, które w 1997 roku zawarło z rządem Husajna umowę na eksploatację złoża Zachodnia Kurna. Położone ok. 100 km na północny zachód od Basry złoże jest oceniane na ok. 15 mld baryłek ropy.

Pod koniec 2002 roku Bagdad zerwał kontrakt w odwecie za podjęcie przez Rosjan rokowań z Amerykanami w celu ochrony interesów rosyjskich w Iraku na wypadek wojny. Oficjalnie informowano, że kontrakt z Łukoilem został zerwany, ponieważ strona rosyjska nie wywiązała się z obietnicy rozpoczęcia wierceń. Łukoil z kolei wyjaśniał, że zabraniały tego sankcje nałożone na Bagdad przez ONZ.

Irak zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem potwierdzonych zasobów ropy. (PAP)

cyk/ kar/

3812 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)