Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
08.04.2013 09:57

Szef komisji gospodarki chce zwołać posiedzenie ws. memorandum gazowego

Szef sejmowej komisji gospodarki Wojciech Jasiński (PiS) planuje zwołanie w tym tygodniu specjalne posiedzenie komisji ws. memorandum między EuRoPol Gazem i Gazpromem. Zaproszenie do udziału w posiedzeniu otrzyma minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL).

Podziel się
Dodaj komentarz

Szef sejmowej komisji gospodarki Wojciech Jasiński (PiS) planuje zwołanie w tym tygodniu specjalne posiedzenie komisji ws. memorandum między EuRoPol Gazem i Gazpromem. Zaproszenie do udziału w posiedzeniu otrzyma minister gospodarki Janusz Piechociński (PSL).

"Przewodniczący Komisji Gospodarki Wojciech Jasiński jeszcze w tym tygodniu będzie chciał zwołać specjalne posiedzenie komisji, na które zaproszony zostanie wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński" - poinformowało biuro prasowe klubu Prawa i Sprawiedliwości w komunikacie przekazanym PAP. Wyjaśniono, że posłowie PiS "będą chcieli m.in. poznać treść instrukcji, jaką minister otrzymał z KPRM w sprawie rozmów z przedstawicielami Gazpromu, które odbyły się w zeszłym tygodniu w Petersburgu oraz w tym kontekście poznać szczegóły wyjazdu wicepremiera do Rosji". W razie konieczności posiedzenie ma się odbyć w trybie niejawnym.

Sam Piechociński mówił w poniedziałek w TVN24, że sprawa memorandum ws. drugiej nitki gazociągu Jamał wymaga wyjaśnienia. "Zdziwiony i zdumiony byłem już w Petersburgu, kiedy przyszła wiadomość z kraju, że jest jakieś memorandum" - przyznał.

W piątek agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom, poinformowała, że Gazprom podpisał z EuRoPol Gazem memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa.

Premier Donald Tusk pytany w piątek o doniesienia agencyjne, że Gazprom i EuRoPol Gaz podpisały memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa przez terytorium Polski, odparł, że nic o tym nie wie.

Wicepremier Piechociński już w sobotę w nocy, po powrocie z Petersburga powiedział, że chce ujawnienia instrukcji, jaką otrzymał od rządu przed rozmowami z kierownictwem Gazpromu o propozycji budowy gazociągu Jamał II.

"Wymaga pełnego wyjaśnienia, czym dysponował rząd, jeśli chodzi o informacje w zakresie tego porozumienia pomiędzy EuRoPol Gazem a Gazpromem" - powiedział Piechociński w TVN24.

Minister gospodarki zapytany, czy władze spółki PGNiG, które jest udziałowcem EuRoPol Gazu, powinny ponieść odpowiedzialność powiedział, że zawiodły spółki prawa handlowego w tej sprawie. "Politycy i urzędnicy państwowi byli zdumieni słowem memorandum, a Rosjanie nadali temu efekt propagandowy" - mówił.

Eksploatująca polski odcinek gazociągu jamalskiego spółka EuRoPol Gaz podpisała w czwartek w Sankt Petersburgu z Gazpromexportem "memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny, na etapie przedinwestycyjnym, możliwości realizacji nowego gazociągu. (PAP)

ajg/ son/ mag/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz