Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef Komitetu Wojskowego UE z wizytą w Kielcach

0
Podziel się:

Przewodniczący Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej gen. Hakan Syren
obejrzał w piątek w Kielcach pokazy działań polskich żołnierzy podczas misji zagranicznych.
Prezentacja odbyła się w tamtejszym Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych.

Przewodniczący Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej gen. Hakan Syren obejrzał w piątek w Kielcach pokazy działań polskich żołnierzy podczas misji zagranicznych. Prezentacja odbyła się w tamtejszym Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych.

Żołnierze pokazali m.in. działania terenowe prowadzone pod ostrzałem oraz ewakuację rannych podczas ataku na bazę wojskową.

Syren podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że prezentacje zrobiły na nim duże wrażenie. "Szkolenie prowadzone w centrum jest niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa naszych pododdziałów, biorących udział w operacjach na całym świecie" - powiedział.

W opinii generała sposób prowadzenia szkolenia w kieleckim centrum zmierza do "pełnej interoperacyjności i współdziałania z innymi krajami" w ramach UE.

Pytany o możliwość przejęcia przez Polskę - w ramach rotacyjnej prezydencji UE - dowodzenia unijną operacją wojskową w Ugandzie podkreślił, że nie zna wszystkich szczegółów dotyczących tej sprawy. Dodał, że jest to decyzja narodowa, podejmowana przez kręgi polityczne, więc zależy od samych Polaków. "Jeśli będzie wola polityczna, to polscy politycy zdecydują o ewentualnym udziale polskich sił zbrojnych w unijnych operacjach wsparcia pokoju" - dodał.

Komendant kieleckiego CSNSP płk Janusz Falecki uważa, że centrum spełnia wszystkie wymagania potrzebne do ewentualnego szkolenia w nim międzynarodowego sztabu takiej misji.

Wg informacji uzyskanych przez PAP na początku maja z francuskich źródeł dyplomatycznych, chodzi o możliwość przejęcia dowodzenia nad wojskową operacją EUTM (EU training mission) w Ugandzie. Operacje ma na celu wyszkolenie do 2 tys. przyszłych żołnierzy somalijskich. Według francuskiego dyplomaty, z którym wówczas rozmawiała PAP, zaangażowanie się Polski w tę operację leżałoby "w interesie całej UE" i pozwoliłoby na potwierdzenie zaangażowania UE w stabilizację Somalii.

Polska, która w tej chwili nie ma żołnierzy w operacji, ale uczestniczy - jak wszystkie kraje UE - w jej finansowaniu, musiałaby w tym celu wysłać 20 oficerów do sztabu EUTM w stolicy Ugandy, Kampali. Przejęcie dowodzenia operacją przez Polskę wymagałoby przedłużenia mandatu misji i zorganizowania trzeciego cyklu szkoleń.

Operacja EUTM rozpoczęła się w kwietniu 2010 r. Jej zadaniem jest wyszkolenie do 2 tys. żołnierzy somalijskich, aby byli oni w stanie ochraniać oficjalne władze ogarniętej wojną domową Somalii i pośrednio wesprzeć stabilizację tego kraju.

Ze względów bezpieczeństwa szkolenie Somalijczyków zorganizowano w Ugandzie. Misja liczy w tej chwili ok. 140 żołnierzy, głównie instruktorów wojskowych z 13 państw, którzy zapewniają specjalistyczne szkolenie dla kilkuset żołnierzy somalijskich.

Armia Ugandy organizuje z kolei podstawowe szkolenie wojskowe dla pozostałych rekrutów. Budżet EUTM wynosi 7 mln euro, z tzw. mechanizmu finansowego Atena, czyli unijnego funduszu przeznaczonego specjalnie na pokrycie części kosztów operacji wojskowych UE. Fundusz jest zasilany przez kraje według klucza PKB (składka Polski wynosi 2,3 proc. PKB).

Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych na kieleckiej Bukówce przygotowuje i tworzy Polski Kontyngent NTM-I do Iraku, który po wycofaniu polskich pełni w tym kraju służbę o charakterze szkoleniowo-doradczym. Przygotowuje także żołnierzy wyjeżdżających na inne misje. Odbywają się tutaj szkolenia dowódczo-sztabowe Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan o kryptonimie Bagram oraz międzynarodowe kursy obserwatorów wojskowych.

W Kielcach funkcjonuje także Centralna Grupa Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC), której zadaniem jest kreowanie pozytywnego wizerunku sił zbrojnych w społecznościach lokalnych. Grupa realizuje ten cel pomagając miejscowej ludności: modernizując szpitale, remontując szkoły, kopiąc studnie czy organizując pomoc humanitarną. Obecnie żołnierze CIMIC wykonują misję w Afganistanie.

Kielecka jednostka przechodzi reorganizację. Na początku 2012 r. powstanie tu Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, które przejmie zadania Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych i Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej.

ban/ itm/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)