Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef MON wyznaczył oficerów na kluczowe stanowiska w nowym dowództwie generalnym

0
Podziel się:

Szef MON Tomasz Siemoniak wyznaczył siedmiu generałów i admirałów, którzy
obejmą kluczowe stanowiska w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformował PAP
rzecznik resortu Jacek Sońta. Nowe dowództwo zacznie działać od 2014 r.

Szef MON Tomasz Siemoniak wyznaczył siedmiu generałów i admirałów, którzy obejmą kluczowe stanowiska w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych - poinformował PAP rzecznik resortu Jacek Sońta. Nowe dowództwo zacznie działać od 2014 r.

Nieznane jest jeszcze nazwisko dowódcy generalnego. Nominacja na to stanowisko leży w kompetencjach prezydenta Bronisława Komorowskiego. Szefem grupy organizującej to dowództwo jest gen. dyw. Mirosław Różański.

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik MON Jacek Sońta, zastępcą dowódcy generalnego zostanie gen. dyw. Jerzy Michałowski, zaś szefem sztabu dowództwa - gen. dyw. Ireneusz Bartniak.

57-letni Michałowski jest obecnie zastępcą dowódcy operacyjnego sił zbrojnych i szefem sztabu tego dowództwa. W przeszłości był m.in. dowódcą 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie, polskiej brygady w Iraku i 1. Brygady Pancernej w Wesołej.

52-letni Bartniak ostatnio służył jako dowódca 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. Wcześniej był m.in. szefem Wojsk Aeromobilnych i zastępcą szefa szkolenia Wojsk Lądowych oraz dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Nowe dowództwo zastąpi istniejące dowództwa rodzajów sił zbrojnych. Będzie składać się z inspektoratów: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Inspektoratu Rodzajów Wojsk (obejmującego m.in. rozpoznanie, łączność, inżynierię wojskową, przeciwlotników, chemików i służbę zdrowia) oraz Inspektoratu Szkolenia.

Jak poinformował w czwartek Sońta, inspektorem Wojsk Lądowych zostanie gen. dyw. Janusz Bronowicz, Sił Powietrznych - gen. dyw. Jan Śliwka, Marynarki Wojennej - wiceadm. Ryszard Demczuk, rodzajów wojsk - gen. bryg. Michał Sikora, a szkolenia - gen bryg. Andrzej Danielewski.

Z nieoficjalnych informacji z MON wynika, że inspektorem Wojsk Specjalnych ma zostać gen. bryg. Piotr Patalong.

53-letni gen. Bronowicz był ostatnio dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Wcześniej dowodził 21. Brygadą Strzelców Podhalańskich, 11. Brygadą Zmechanizowanej oraz polskimi kontyngentami w Afganistanie i Syrii.

Śliwka jest od 2010 r. dowódcą Centrum Operacji Powietrznych. Wcześniej służył m.in. jako zastępca dowódcy Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi w Finderup w Danii oraz zastępca dowódcy 3. Korpusu Obrony Powietrznej i dowódca 2. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. Ma 52 lata.

54-letni Demczuk ostatnio był zastępcą dowódcy i szefem sztabu Marynarki Wojennej. Wcześniej służył m.in. jako szef szkolenia MW i kierował Centrum Operacji Morskich. Na przełomie 2010 i 2011 r. był w misji ISAF zastępcą dowódcy grupy zadaniowej wspierającej władze Afganistanu w walce z korupcją.

52-letni Sikora w przeszłości służył m.in. jako szef Wojsk Obrony Przeciwlotniczej i Radiotechnicznych. Dowodził także dwoma brygadami radiotechnicznymi i brygadą dowodzenia. 51-letni Danielewski ostatnio był szefem szkolenia Wojsk Lądowych. Wcześniej był szefem Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Dowodził też brygadą pancerną w Braniewie i zmechanizowaną w Bartoszycach.

51-letni Patalong od 2010 r. jest dowódcą Wojsk Specjalnych. Wcześniej m.in. był szefem sztabu w tym dowództwie oraz dowodził JW GROM i 1. Pułkiem Specjalnym Komandosów w Lublińcu.

Dowództwo Generalne ma rozpocząć funkcjonowanie od 1 stycznia 2014 r. Wtedy wejdzie w życie nowelizacja ustawy o urzędzie ministra obrony, zgodnie z którą w miejsce czterech odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych powstaną dwa dowództwa połączone.

Pierwsze z nich - Dowództwo Generalne - będzie odpowiedzialne za szkolenie, przygotowanie armii do działań i jej funkcjonowanie w czasie pokoju. Drugie - Dowództwo Operacyjne - ma dowodzić (tak jak obecnie) siłami wydzielonymi do misji zagranicznych, a w razie potrzeby przejmujące dowodzenie w czasie kryzysu lub wojny. Sztab Generalny Wojska Polskiego ma się zająć już nie dowodzeniem, lecz jedynie planowaniem strategicznym, planami rozwoju armii oraz doradzaniem prezydentowi, premierowi i ministrowi obrony w sprawach obronności. Prezydent na wniosek premiera będzie mógł wskazać osobę przewidywaną do roli naczelnego dowódcy na czas wojny.(PAP)

ral/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)