Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef MSWiA otrzymał informacje o działalności Komisji Majątkowej

0
Podziel się:

Współprzewodniczący Komisji Majątkowej ze strony rządowej Józef Różański
przekazał szefowi MSWiA Jerzemu Millerowi informację dotyczącą prac komisji i decyzji, które
podjęła od początku działania - poinformowała PAP rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Współprzewodniczący Komisji Majątkowej ze strony rządowej Józef Różański przekazał szefowi MSWiA Jerzemu Millerowi informację dotyczącą prac komisji i decyzji, które podjęła od początku działania - poinformowała PAP rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Jak dodała, informacja zawiera m.in. tabele i zestawienia dotyczące rozstrzygnięć komisji. "Minister dostał to opracowanie dzisiaj po południu i będzie się z nim teraz zapoznawać" - powiedziała w piątek Woźniak.

Różański miał przygotować taki materiał dla szefa MSWiA do końca października. Wcześniej w kwietniu br. informował, że zespoły orzekające Komisji Majątkowej przekazały stronie kościelnej 490 nieruchomości o łącznym obszarze ok. 60 tys. ha oraz przyznały rekompensaty i odszkodowania na kwotę 107,5 mln zł. Nieoficjalnie źródło w Komisji Majątkowej potwierdziło w październiku PAP tę kwotę, podając jednocześnie, że - jak dotąd - stronie kościelnej przekazano ok. 66 tys. ha - głównie gruntów rolnych i leśnych.

Komisja, powołana ustawą z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Rzymskokatolickiego, przez ponad 20 lat działalności w składzie równej liczby przedstawicieli MSWiA i Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. Wnioski składały kościelne osoby prawne.

W środę do ekspresowych uzgodnień resortowych trafił projekt nowelizacji ustawy o stosunkach państwo-Kościół, kończący działalność komisji. Zakłada on, że podmioty kościelne, państwowe, samorządowe czy prywatne, będące uczestnikami postępowań regulacyjnych prowadzonych dotychczas na podstawie przepisów o Komisji Majątkowej w sprawach, w których nie zapadło dotąd orzeczenie komisji, będą mieć 6 miesięcy na wystąpienie o podjęcie zawieszonego postępowania sądowego, a jeżeli nie było ono wszczęte - wystąpić do sądu o zasądzenie roszczenia.

Jak powiedziała PAP Woźniak, komisja podczas dotychczasowej działalności rozpatrzyła ok. 2,8 tys. spraw. Do rozpatrzenia pozostało ich jeszcze ok. 220 i są to, jak oceniał m.in. szef MSWiA, sprawy najtrudniejsze.

W skład Komisji wchodzi 12 osób: po sześciu przedstawicieli rządu i episkopatu. Komisja była krytykowana m.in. za to, że większość jej decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości oraz bez możliwości odwołania się do sądu od jej werdyktu. Media podawały też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być zaniżane.

We wrześniu sąd w Gliwicach aresztował pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Marka P. Prokuratura stawia mu cztery zarzuty: jeden dotyczy korumpowania osoby pełniącej funkcję publiczną w Komisji, trzy pozostałe - oszustwa na szkodę dwóch osób fizycznych i jednej instytucji na łączną sumę ok. 10 mln zł.

Z kolei wydział przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie wszczął w październiku postępowanie sprawdzające z doniesienia SLD o zbadanie 20 lat działalności Komisji.

W 2009 r. posłowie Lewicy zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o Komisji, wskazując m.in., że nie ma możliwości odwołania się od jej decyzji. Termin posiedzenia w tej sprawie nie został jeszcze wyznaczony.

Patrycja Rojek-Socha (PAP)

pru/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)