Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szef MSZ Izraela chce zmienić granicę i wykluczyć Arabów

0
Podziel się

Awigdor Lieberman chce, by znaleźli się oni w Palestynie.

Szef MSZ Izraela chce zmienić granicę i wykluczyć Arabów
(PAP/EPA)
bEiiVAZN

Szef izraelskiej dyplomacji Awigdor Lieberman podkreśla, że propozycja wytyczenia na nowo granic Izraela tak, aby wykluczyć część arabskich obywateli, była jego osobistą opinią i nie reprezentuje polityki rządu.

Lieberman zakwestionował podstawę negocjacji z Palestyńczykami, czyli wymianę terytoriów okupowanych na pokój. Jak powiedział, wytyczną dla rozmów pokojowych _ nie może być ziemia za pokój, lecz wymiana ziemi i ludzi _.

Minister zaproponował zmianę granic tak, by izraelska społeczność arabska przeszła pod rządy palestyńskie, a osiedla żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu zostały formalnie włączone do terytorium izraelskiego._ - Jest to moja osobista opinia, a nie oficjalne stanowisko rządu _ - zaznaczył minister .

bEiiVAZP

Mimo to Lieberman podkreślił, że Izrael powinien zmienić podejście do Palestyńczyków, ponieważ dotychczasowe gesty dobrej woli nie przyniosły rezultatów.

W ubiegłorocznych wyborach partia Liebermana Israel Beiteinu wiele zyskała, głosząc hasła, kwestionujące lojalność arabskich obywateli Izraela, stanowiących ok. 20 proc. ludności kraju.

Według Liebermana przywódcy izraelskich Arabów nie uznają prawa Izraela do istnienia. W przeszłości przywódca partii Israel Beiteinu bez powodzenia podejmował próby uchwalenia ustawy, pozbawiającej obywatelstwa tych, którzy odmówią złożenia przysięgi lojalności wobec państwa żydowskiego.

2 września wznowione zostały bezpośrednie negocjacje palestyńsko-izraelskie po trwającej 20 miesięcy przerwie.

bEiiVAZV

W ciągu roku rozmowy mają doprowadzić do ramowego porozumienia w sprawie trwałego uregulowania konfliktu, co pozwoliłoby na utworzenie państwa palestyńskiego i ustanowienie pokoju w regionie.

Jednym z najpoważniejszych problemów w tych negocjacjach jest osadnictwo żydowskie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t85293.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/izrael;nie;rezygnuje;z;budowy;osiedli;w;palestynie,177,0,678065.html) Izrael nie rezygnuje z budowy osiedli w Palestynie Bliskowschodnie rozmowy utkną w martwym punkcie?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t110805.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/netanjahu;i;abbas;biora;sie;do;roboty,87,0,675927.html) Netanjahu i Abbas "biorą się do roboty" Clinton: Podjęli w negocjacjach najważniejsze kwestie konfliktu bliskowschodniego.
bEiiVBaq
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)