Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef MSZ Serbii: całe Bałkany powinny być w UE

0
Podziel się:

Minister spraw zagranicznych Serbii Vuk Jeremić opowiedział się we wtorek w
Brukseli za przyszłością w Unii Europejskiej całych Zachodnich Bałkanów, a więc także Kosowa,
którego niepodległości Belgrad wciąż nie uznaje.

Minister spraw zagranicznych Serbii Vuk Jeremić opowiedział się we wtorek w Brukseli za przyszłością w Unii Europejskiej całych Zachodnich Bałkanów, a więc także Kosowa, którego niepodległości Belgrad wciąż nie uznaje.

"Całe Zachodnie Bałkany mają europejską przyszłość, nikt nie może być postawiony poza UE. Im szybciej, tym lepiej" - powiedział Jeremić, pytany na konferencji prasowej o to, czy widzi Kosowo w rodzinie Unii Europejskiej. Zastrzegł jednak, że ta decyzja UE co do integracji Kosowa powinna zależeć "od przyszłego statusu Kosowa, który nie został jeszcze określony".

"Serbia ma nadzieję, że zostanie znalezione kompromisowe rozwiązanie, możliwe do zaakceptowania przez Serbię. Wierzymy, że całe Bałkany powinny być w UE" - podkreślił.

Dotychczas ogłoszoną w lutym 2008 roku niepodległość Kosowa, byłej serbskiej prowincji, uznały 63 kraje, w tym USA i większość państw UE. Belgrad stoi na stanowisku, że proklamowanie przez Kosowo niepodległości było nielegalne i narusza suwerenność i terytorialną integralność Serbii.

We wtorek odbyło się w Brukseli spotkanie ministerialne UE-Serbia, pierwsze od czasu złożenia przez Belgrad 22 grudnia oficjalnego wniosku aplikacyjnego o członkostwo w UE.

"Dobrze znamy ten wniosek i z zadowoleniem go witamy. Komisja Europejska jest gotowa, by rozpocząć proces wydawania opinii w tej sprawie, jeśli Rada (ministrów) UE się o to zwróci" - powiedział komisarz ds. rozszerzenia Olli Rehn. A szef hiszpańskiego MSZ, który na prośbę szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton przewodniczył wtorkowemu spotkaniu UE z Serbią, sprecyzował, że trwają konsultacje z państwami UE w sprawie wniosku Serbii. "Naszym zdaniem im szybciej zdecydujemy (o rozpoczęciu oficjalnej procedury oceny wniosku - PAP), tym lepiej" - zapewnił Miguel Moratinos.

Jeremić podkreślił na konferencji prasowej, że członkostwo w Unii Europejskiej było w 2009 r. i pozostanie w 2010 r. "centralnym priorytetem" obecnego serbskiego rządu Borisa Tadicia. "Mamy nadzieję, że ten proces będzie tak szybki, jak to możliwe. Jesteśmy zdeterminowani, by wykonać naszą część pracy i dalej współpracować z międzynarodowym trybunałem (ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii) w Hadze" - zapewnił.

Rok 2009 był niezwykle ważny na drodze zbliżania Serbii do UE. Belgrad złożył wniosek o członkostwo w UE, gdy w grudniu Unia podjęła decyzję o wcieleniu w życie umowy o wolnym handlu z Serbią, będącej częścią podpisanej w kwietniu 2008 roku umowy o stowarzyszeniu i stabilizacji z UE. Od 19 grudnia obywatele Serbii, wraz z obywatelami Macedonii i Czarnogóry, nie potrzebują też ubiegać się o wizy Schengen na pobyt w UE nieprzekraczający 90 dni.

Inga Czerny(PAP)

icz/ kot/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)