Notowania

ambasada
04.03.2013 09:42

Szef MSZ wręczył nominacje ambasadorom w Trypolisie i Kuwejcie

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył nominacje dwóm nowym polskim ambasadorom - poinformowało MSZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wręczył nominacje dwóm nowym polskim ambasadorom - poinformowało MSZ. Piotr Ciećwierz obejmie placówkę w Trypolisie, a Grzegorz Olszak w Kuwejcie. Obaj są arabistami, wieloletnimi pracownikami MSZ.

Sikorski, gratulując nowym ambasadorom, przypomniał, że zarówno z Libią, jak i Kuwejtem łączą nas od lat tradycyjnie dobre stosunki. Wyraził nadzieję, że nowo mianowani szefowie polskich placówek przyczynią się do podniesienia relacji zarówno politycznych, jak i gospodarczych na jeszcze wyższy poziom - czytamy w komunikacie MSZ.

Nowi ambasadorowie przedstawili najważniejsze cele, jakie stawiają sobie w czasie pełnienia misji. _ Polska jest nieustannie gotowa dzielić się z Libią swoim doświadczeniem w zakresie transformacji ustrojowej. Liczymy także, że również nasze kontakty gospodarcze będą intensywniejsze i więcej polskich firm zaistnieje na rynku libijskim _ - mówił Ciećwierz.

Olszak zapowiedział, że jego priorytetem będzie zintensyfikowanie kontaktów gospodarczych - zarówno większa obecność polskich przedsiębiorstw w Kuwejcie, jak i przyciągnięcie inwestorów kuwejckich do Polski.

Piotr Ciećwierz w służbie dyplomatycznej pracuje od 1988 roku. Pracował na placówkach w Libii i Kuwejcie, na tej drugiej pełniąc funkcję zastępcy szefa misji. W centrali MSZ był m.in. zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Ekonomicznej, a ostatnio (w latach 2010-2012) zastępcą dyrektora Departamentu Dyplomacji Ekonomicznej. W przeszłości był także prezesem Polsko-Arabskiej Izby Gospodarczej.

Ciećwierz jest absolwentem stosunków międzynarodowych o specjalizacji Afryka i Bliski Wschód w Państwowym Moskiewskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych (1988) oraz Podyplomowego Studium Służby Zagranicznej przy Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (1999). Ukończył także studia w zakresie obronności państwa na Akademii Obrony Narodowej (2001), jest posiadaczem dyplomów MBA w zakresie finansów i marketingu międzynarodowego (2008). Mówi po angielsku, arabsku, rosyjsku i francusku.

Grzegorz Olszak w służbie dyplomatycznej pracuje od 2005 roku. Do MSZ trafił z Ministerstwa Środowiska, gdzie przeszedł drogę od specjalisty do dyrektora Biura Ministra. W MSZ związany głównie z Departamentem Afryki i Bliskiego Wschodu. Pracował również w ambasadach w Kairze, gdzie pełnił m.in. funkcję szefa placówki jako charge d'affaires oraz w Damaszku, gdzie w 2012 roku kierował Sekcją Interesów USA w czasie, gdy Polska reprezentowała interesy Stanów Zjednoczonych w Syrii.

Ukończył arabistykę (1996) i stosunki międzynarodowe (1998) na Uniwersytecie Warszawskim oraz Krajową Szkołę Administracji Publicznej (2001). Mówi po angielsku, arabsku i rosyjsku.

Czytaj więcej w Money.pl
Apelują do MSZ. "Sprawa jest już załatwiona" O interwencję w litewskim MSZ i o wsparcie montażu monitoringu grobowca matki Józefa Piłsudskiego i na cmentarzu na Rossie zwrócili się do ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego krakowscy kombatanci.
Sikorski: Niektóre sprawy muszą być niejawne Zaznaczył, że istnieje potrzeba, by niektóre sprawy, o których decyduje MSZ, pozostały niejawne.
Mnister zapewnia. Można wysyłać wiadomości Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że nieprawdą jest, iż polscy dyplomaci nie mogą wysyłać zaszyfrowanych informacji z placówki w Mińsku.
Tagi: ambasada, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz