Notowania

wiadomości
04.05.2011 15:57

Szef NATO: operacja przeciwko bin Ladenowi usprawiedliwiona

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ocenił w środę, że amerykańska operacja, w której w niedzielę w Pakistanie zginął szef Al-Kaidy Osama bin Laden, była usprawiedliwiona.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ocenił w środę, że amerykańska operacja, w której w niedzielę w Pakistanie zginął szef Al-Kaidy Osama bin Laden, była usprawiedliwiona. *

Zaznaczył, że nie zmieni to misji NATO w Afganistanie ani kalendarza przekazywania odpowiedzialności za bezpieczeństwo w tym kraju.

"Założyciel Al-Kaidy był odpowiedzialny za śmierć tysięcy niewinnych ludzi i myślę, że przeprowadzenie tej operacji przeciwko niemu było usprawiedliwione" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli szef NATO. "I mam nadzieję, że ta bardzo udana operacja doprowadzi do osłabienia jednej z najbardziej niebezpiecznych na świecie siatek terrorystycznych" - dodał.

Rasmussen podkreślił, że NATO musi nasilić współpracę z Pakistanem w celu zapewnienia długoterminowego rozwiązania konfliktu w Afganistanie. Dodał, że "ostatnie wydarzenia nie zmieniają naszej strategii pod tym względem". "Wręcz przeciwnie, podkreśla to jedynie, jak ważne jest ciągłe zaangażowanie Pakistanu; będziemy więc podążali tą ścieżką i kontynuowali nasze wysiłki na rzecz wzmocnienia więzów NATO i Pakistanu" - zapowiedział.

Odnosząc się do sytuacji w Libii, szef NATO ocenił, że siły Muammara Kadafiego są teraz zdecydowanie słabsze niż w momencie, kiedy międzynarodowa koalicja rozpoczynała swą operację.

"Z każdym tygodniem, z każdym dniem robimy nowy postęp, uderzamy w ważne cele. Nie jestem jednak w stanie określić, w jakim stopniu zmniejszyliśmy zdolności wojskowe Kadafiego, lecz teraz zdecydowanie są one słabsze niż wówczas, kiedy nasza operacja się zaczęła" - powiedział Rasmussen.

Odnosząc się do utrzymywania presji NATO na siły Kadafiego, Rasmussen dodał: "Nie czuję żadnego zmęczenia. Wręcz przeciwnie, właśnie mieliśmy dzisiaj posiedzenie uczestników operacji +Zjednoczony Obrońca+ i mamy potwierdzenie mocnego zaangażowania w naszą operację".(PAP)

cyk/ kar/

8913291 8913473 8913392

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz