Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szefowa BAŻ: Władze chcą uciszyć dziennikarzy

0
Podziel się

Władze Białorusi chcą zmusić dziennikarzy do milczenia przed wyborami
parlamentarnymi.

Szefowa BAŻ: Władze chcą uciszyć dziennikarzy
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)
bDzGrpYl

Władze Białorusi chcą zmusić dziennikarzy do milczenia przed wyborami parlamentarnymi - oświadczyła w poniedziałek szefowa niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) Żanna Litwina, komentując materiał telewizji państwowej atakujący BAŻ.

na zdjęciu Żanna Litwina

Litwina nazwała _ sfabrykowaną fałszywką _ pokazane w niedzielę wieczorem w telewizji dokumenty świadczące jakoby o otrzymaniu przez BAŻ od ambasady Wielkiej Brytanii w Mińsku grantu, który nie został oficjalnie zarejestrowany. W materiale przedstawiono wydruki potwierdzające otrzymanie tych środków, ale bez pieczątki czy podpisu. Podstawą _ dziennikarskiego śledztwa _ w tej sprawie stał się - jak powiedziano w telewizji - anonim od _ przyjaciela Białorusi _, w którym autor zarzuca kierownictwu BAŻ kierowanie się chęcią _ osobistego wzbogacenia _ i dzielenie między siebie zagranicznych grantów.

bDzGrpYn

_ - Podejrzane papiery pokazane w białoruskiej telewizji widzę po raz pierwszy i nie mam z nimi nic wspólnego _ - oznajmiła Litwina, którą cytuje niezależna gazeta internetowa _ Biełorusskije Nowosti _.

Szefowa BAŻ uważa, że władze _ wraz ze zbliżającą się kolejną kampanią wyborczą znów chcą zmusić dziennikarzy do milczenia _. Na wrzesień planowane są na Białorusi wybory do izby niższej parlamentu, Izby Reprezentantów. Litwina widzi w działaniach władz logiczny ciąg. _ Pierwsza, najpotężniejsza fala dyskredytacji została skierowana przeciwko więźniom politycznym. Druga - przeciwko obrońcom praw człowieka. Logiczne, że teraz w epicentrum nacisków znalazło się niezależne dziennikarstwo i BAŻ _ - powiedziała Litwina, którą cytuje na swojej stronie internetowej niezależny tygodnik _ Nasza Niwa _.

Według szefowej BAŻ być może władze liczyły, że zamawiając taki materiał w telewizji skłonią kierownictwo stowarzyszenia do _ samolikwidacji _, po czym _ będą mieć rozwiązane ręce do innych działań _. Litwina zaznaczyła, że BAŻ zawsze zajmował się w swej działalności ochroną zawodowych praw dziennikarzy. _ Najważniejsze, że broniąc praw dziennikarzy, bronimy prawa społeczeństwa do otrzymywania aktualnej, pełnej i obiektywnej informacji _ - podkreśliła.

Powstałe w 1995 roku niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy zostało oficjalnie zarejestrowane w 2006 roku. W 2004 roku organizacja otrzymała prestiżową nagrodę im. Andrieja Sacharowa, przyznawaną przez Parlament Europejski za zaangażowanie w obronę praw człowieka i działania na rzecz demokracji.

bDzGrpYt
Czytaj o sytuacji na Białorusi w Money.pl
KGB zajmie się autorami publikacji o zamachu Szef prokuratury uważa, że niektórzy dziennikarze dopuścili się _ tańca na grobach _.
Białoruski reżim blokuje strony opozycji Prokuratura generalna Białorusi zaleciła ograniczenie dostępu do dwóch opozycyjnych portali internetowych: Karty-97 i Biełorusskiego Partizana.
bDzGrpYO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)