Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowa gminy muzułmańskiej w Białymstoku - Człowiekiem Dialogu 2010

0
Podziel się:

Halina Szahidewicz, od wielu lat przewodnicząca gminy muzułmańskiej w
Białymstoku, została wyróżniona tytułem Człowieka Dialogu 2010. Przyznaje go Rada Wspólna Katolików
i Muzułmanów, działająca m.in. na rzecz wzajemnego poznania historii i tradycji obu religii.

Halina Szahidewicz, od wielu lat przewodnicząca gminy muzułmańskiej w Białymstoku, została wyróżniona tytułem Człowieka Dialogu 2010. Przyznaje go Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, działająca m.in. na rzecz wzajemnego poznania historii i tradycji obu religii.

Tytuł Szahidewicz otrzymała w uznaniu jej wielkich zasług dla dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Polsce - poinformowała PAP Rada w przekazanym w czwartek komunikacie. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbyła się w czasie obchodów w Warszawie XI Dnia Islamu w Kościele katolickim.

Halina Szahidewicz od 24 lat jest przewodniczącą największej w kraju gminy muzułmańskiej w Białymstoku, należącej do najstarszej organizacji polskich wyznawców islamu - Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Czasowo kierowała też w przeszłości gminą muzułmańską w Kruszynianach.

Zajmuje się nie tylko administrowaniem gminą, ale i kultywowaniem tatarskich tradycji i zwyczajów. Założyła i prowadzi zespół artystyczny młodzieży tatarskiej "Buńczuk", którego członkowie prezentują tradycyjne tańce tatarskie, recytują poezję i śpiewają stare pieśni.

Jak podkreśliła Rada, Halina Szahidewicz, obecnie emerytowana nauczycielka, od wielu lat zaangażowana jest także w dialog międzyreligijny, jest współzałożycielką Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów (obecnie sprawuje tam funkcję skarbnika - PAP), przez wiele lat pracowała w zarządzie organizacji. W swojej gminie współpracuje z lokalnymi parafiami katolickimi, organizuje międzyreligijne spotkania i zaprasza chrześcijan na organizowane cyklicznie modlitwy o pokój.

W gminie organizuje modlitwy za Ojczyznę z okazji świąt narodowych (zwłaszcza Święta Niepodległości), na które zapraszani są goście innych wyznań i przedstawiciele władz lokalnych. "Mimo zaawansowanego wieku i choroby, wiele czasu poświęca działaniom propagującym porozumienie i szacunek między wyznawcami chrześcijaństwa i islamu" - podkreśliła Rada.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1997 roku. Ma dwóch współprzewodniczących. Obecnie współprzewodniczącym Rady ze strony katolickiej jest ks. dr Adam Wąs, członek Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski, a ze strony muzułmańskiej - dr Artur Konopacki, historyk z Uniwersytetu w Białymstoku.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów prowadzi działalność na rzecz wzajemnego poznania historii, religii i tradycji katolicyzmu i islamu, a także na rzecz dialogu między tymi religiami. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski. Zainicjowała obchody Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. (PAP)

rof/ bno/ ura/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)