Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szefowie Axa, Siemensa i Telecom Italia o wzroście gospodarczym w UE

0
Podziel się:

Prezesi trzech wielkich przedsiębiorstw: francuskiej Axy, niemieckiego
Siemensa i włoskiego Telecom Italia opublikowali na stronach dziennika "Le Monde" wspólny apel do
polityków UE, wzywający do rozwiązania kryzysu poprzez wspieranie prywatnych inwestycji.

Prezesi trzech wielkich przedsiębiorstw: francuskiej Axy, niemieckiego Siemensa i włoskiego Telecom Italia opublikowali na stronach dziennika "Le Monde" wspólny apel do polityków UE, wzywający do rozwiązania kryzysu poprzez wspieranie prywatnych inwestycji.

Prezes Axa Henri de Castries oraz dyrektorzy wykonawczy Telecom Italia i Siemensa - Franco Bernabe i Peter Loescher - zamieścili na stronach "Le Monde" wspólny tekst (ukaże się w drukowanej wersji dziennika w środę), wzywając do wykorzystania "obecnego kryzysu" do zbudowania nowych fundamentów Unii.

Aby wyjść z kryzysu, UE potrzebuje wzrostu gospodarczego, by zaś go ożywić, trzeba promować "inwestycje (sektora) prywatnego" - piszą szefowie korporacji.

"Powierzono nam zarządzanie globalnymi grupami (przedsiębiorstw), które w dużej mierze zawdzięczają swoje sukcesy (...) udanej konstrukcji europejskiej" - przypominają Castries, Bernabe i Loescher, dodając, że ich przedsiębiorstwa przyczyniły się również do sukcesów UE, "inwestując i tworząc miejsca pracy".

Według trzech autorów apelu "wyjątkowe osiągnięcia kilku pokoleń" wspólnej Europy są teraz zagrożone.

"Chcemy dołożyć naszą cegiełkę do budowy Europy, ale potrzebne jest nam takie otoczenie polityczne i legislacyjne", które zachęca do inwestycji - piszą Castries, Bernabe i Loescher.

Europa "nie może już żyć ponad stan - podkreślają. - Musi znów stać się konkurencyjna (...) za cenę reform budżetowych, fiskalnych i strukturalnych (...) przy jednoczesnym wspieraniu inwestycji prywatnych".

Autorzy artykułu przypominają, że "historia gospodarcza dowodzi, że żaden kraj nie zdołał pobudzić wzrostu i zrównoważyć finansów publicznych, podnosząc stale podatki".

Według szefów trzech przedsiębiorstw - gigantów, bodźce budżetowe i fiskalne powinny działać w UE w ten sposób, "by faworyzować prywatne inwestycje i obniżać koszty pracy".

Europa musi też zachować swą "zdolność do (wprowadzania) innowacji" poprzez zachęcanie do inwestowania w badania naukowe i szkolnictwo wyższe - konkludują Castries, Bernabe i Loescher. (PAP)

fit/ mc/

11711366

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)