Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
chiny
26.09.2012 07:40

Szefowie dyplomacji Chin i Japonii omawiali kwestię spornych wysp

Od wielu lat bezludne wyspy Diaoyu (Senkaku) są przedmiotem sporu terytorialnego między Chinami a Japonią. Pretensje do nich rości sobie także Tajwan.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)
Yang Jiechi, szef dyplomacji Chin

Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Japonii spotkali się w nocy czasu polskiego w kuluarach sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, aby omówić kwestię spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim.

Szef dyplomacji Chin Yang Jiechi po raz kolejny podkreślił, że wyspy Diaoyu (japońska nazwa - Senkaku) stanowią _ święte terytorium Chin od niepamiętnych czasów _ - podała państwowa agencja prasowa Xinhua.

_ - Działania Japonii (która w ostatnim czasie wykupiła część spornego archipelagu z rąk prywatnych - red.) stanowią rażące pogwałcenie terytorialnej integralności i suwerenności Chin; to także jawne przekreślenie rezultatów zwycięstwa w światowej wojnie antyfaszystowskiej (drugiej wojnie światowej - red.) oraz poważne zakwestionowanie powojennego ładu międzynarodowego _ - przekazała Xinhua, cytując ministra.

Z kolei szef japońskiej dyplomacji Koichiro Gemba zaznaczył, że jego kraj ma własne stanowisko w tej sprawie i zaapelował o umiar w japońsko-chińskim sporze o wyspy.

Spotkanie w cztery oczy ministrów wskazuje na to, że Pekin próbuje uniknąć eskalacji napięcia w stosunkach z Tokio w spornej kwestii wysp, z drugiej jednak strony nieustępliwy ton, jaki Chiny przyjęły na tym i na poprzednich spotkaniach sugeruje, że konflikt ten będzie utrzymywał się jeszcze długo - zauważa Reuters.

Od wielu lat bezludne wyspy Diaoyu (Senkaku) są przedmiotem sporu terytorialnego między Chinami a Japonią. Pretensje do nich rości sobie także Tajwan.

Spór na linii Pekin-Tokio zaostrzył się w tym miesiącu po wykupieniu przez japoński rząd kilku spornych wysepek. W reakcji na tę decyzję doszło w Chinach do fali antyjapońskich protestów. Diaoyu (Senkaku) leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych złóż ropy naftowej i gazu.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
Ten konflikt trwa już kilka wieków W białej księdze opublikowanej przez Biuro Informacji Rady Państwa oskarżono japońskie władze o jednostronne kroki w sprawie wysp, zwłaszcza poprzez rozciągnięcie nad nimi państwowej kontroli.
Chiny odwołują uroczystości. Przez wyspy Chińskie MSZ nie chciało komentować tej informacji. Potwierdza ją japońska agencja prasowa.
Teraz w Tokio protestują przeciw Chinom - _ Nigdy nie ustąpimy przed groźbami wojskowymi Chin _ - krzyczeli demonstranci.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz