Notowania

wiadomości
09.10.2012 08:47

Szefowie jednej z katowickich spółdzielni mieszkaniowych zatrzymani

Prezesa jednej z katowickich spółdzielni mieszkaniowych oraz jego dwóch zastępców zatrzymali śląscy policjanci. Jak podał we wtorek rano zespół prasowy śląskiej policji, mężczyźni są podejrzani o branie łapówek i pranie pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Prezesa jednej z katowickich spółdzielni mieszkaniowych oraz jego dwóch zastępców zatrzymali śląscy policjanci. Jak podał we wtorek rano zespół prasowy śląskiej policji, mężczyźni są podejrzani o branie łapówek i pranie pieniędzy. *

Zatrzymani od 2007 roku przyjęli łapówki na łączną kwotę 1 mln 350 tys. zł.

Jak ustalili policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, mężczyźni przyjmowali pieniądze od 2007 do 2011 r. w zamian za preferencyjne traktowanie firm wykonujących usługi na rzecz spółdzielni mieszkaniowej. Środki pochodzące z przestępstwa legalizowane były poprzez zawieranie fikcyjnych umów oraz wystawianie faktur VAT na jedną z firm.

Zatrzymane osoby to mieszkańcy Katowic w wieku 58, 67 i 70 lat. Częściowo przyznali się do zarzucanych im czynów. Wobec podejrzanych nadzorujący postępowanie prokuratorzy z Prokuratury Rejonowej Katowice-Zachód zastosowali środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwocie po 10 tys. zł, dozory policyjne oraz zawieszenia w czynnościach służbowych. Na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli mienie na kwotę ok. 630 tys. zł.

Za przestępstwa o charakterze korupcyjnym podejrzanym grozi do 5 lat więzienia, a za przestępstwo prania brudnych pieniędzy do lat 8. Jak mówią policjanci, sprawa ma charakter rozwojowy.

Policjanci przypominają, że osoby wręczające łapówki ponoszą również odpowiedzialność karną. Mogą jej uniknąć tylko wówczas, gdy zawiadomią o tym fakcie organy ścigania i ujawnią wszystkie okoliczności przestępstwa, zanim przedstawiciele prawa sami się o tym dowiedzą. (PAP)

lun/ as/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz